MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąb katyński przy szkole

Antoni SOKOŁOWSKI
Dąb, symbolizujący jedną ofiarę zamordowaną w Katyniu, został posadzony przy XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Staszica w Radomiu. Drzewko posadzili: ksiądz biskup Henryk Tomasik, syn zamordowanego oficera Andrzej Oziębło, wiceprezydent Ryszard Fałek i dyrektorka liceum Elżbieta Bocheńska.
Dąb, symbolizujący jedną ofiarę zamordowaną w Katyniu, został posadzony przy XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Staszica w Radomiu. Drzewko posadzili: ksiądz biskup Henryk Tomasik, syn zamordowanego oficera Andrzej Oziębło, wiceprezydent Ryszard Fałek i dyrektorka liceum Elżbieta Bocheńska. Szymon Wykrota
Drzewo symbolizujące zbrodnię katyńską, zostało posadzone przed XI Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu.

Każdy dąb, to jeden człowiek, bestialsko zamordowany strzałem w tył głowy przez Sowietów. W całej Polsce będzie posadzonych 21 857 dęby. Większość z nich już rośnie, a kolejny zasadzono przy radomskim liceum.

W poniedziałek odbyła się uroczystość zasadzenia dębu przed XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Staszica w Radomiu. Ogólnopolski projekt edukacyjny rozpoczął się w 70 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Nosi nazwę "Katyń… ocalić od zapomnienia". Akcja polega na sadzeniu przy szkołach, ale także w parkach i na skwerach, dębów pamięci pomordowanych na Wschodzie. Dąb przy liceum w Radomiu symbolizuje porucznika Stefana Naziębło, zamordowanego w Katyniu.

UCZNIOWSKA OPIEKA

Na pomysł przystąpienia do akcji wpadli uczniowie, nauczyciele z XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi imienia Stanisława Staszica w Radomiu. Apel uczniów poparła także dyrekcja szkoły.

- Sami uczniowie będą teraz sprawować opiekę nad dębami, a także zbierać informacje na temat poległych na Wschodzie - powiedziała Izabela Krzychowicz, wicedyrektorka XI liceum.

Na uroczystość zasadzenia dębów zostali zaproszeni miedzy innymi ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz Diecezji Radomskiej, wiceprezydent Ryszard Fałek. Szczególnym gościem był Andrzej Naziębło - syn zamordowanego porucznika. Przybyły też delegacje ze sztandarami z 10 szkół średnich.
Uroczystość odbyła się w 71 rocznicę rozpoczęcia mordów na Wschodzie, ale także w pierwszą rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Zebrani uczniowie, nauczyciele, goście minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych bohaterów na Wschodzie. Wcześniej odbyła się akademia patriotyczna.

ŚMIERĆ OFICERA

Dąb posadzony przy liceum symbolizuje porucznika Stefana Naziębło. Urodził się 2 sierpnia 1905 roku w Pruszkowie. Po 17 września 1939 roku dostał się do niewoli rosyjskiej, został rozstrzelany w lesie katyńskim. Przy drzewku stanął też kamień z tabliczką, na której znalazło się nazwisko zamordowanego w Katyniu. Syn porucznika Andrzej Naziębło podziękował młodzieży za pamięć o swym ojcu. Wzruszony dodał, by nie zapominać o historii.

W holu szkoły została otwarta wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej, przygotowana przez licealistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie