Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa warianty nowego herbu Solca nad Wisłą. Trwają konsultacje społeczne i głosowanie

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W niedzielę, 4 lipca, w ośrodku kultury odbyło się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego jeden z projektantów omówił dwa warianty herbu.
W niedzielę, 4 lipca, w ośrodku kultury odbyło się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego jeden z projektantów omówił dwa warianty herbu. Urząd Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą
Trwają prace związane z opracowaniem nowego herbu Solca nad Wisłą. Powstały dwa warianty, na które mieszkańcy mogą oddawać swój głos, a także przedstawiać uwagi, co do jego formy. Odbyło się już również spotkanie z autorem projektów.

Solec nad Wisłą z początkiem tego roku odzyskał prawa miejskie. Wiąże się to z podniesieniem rangi i prestiżu miejscowości. Urząd Miejski postanowił w związku z tym zająć się z problemem, z którym boryka się Solec już od wielu lat. Mowa tu o herbie miasta, którego tak na dobrą sprawę nie ma.

Niestety, funkcjonujący obecnie w przestrzeni publicznej symbol posiada negatywną opinię komisji heraldycznej, a jego używanie budzi wiele kontrowersji. Symbole te muszą być zgodnie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Pod tym pojęciem rozumieć należy także tradycję używania danych symboli w przeszłości.

Do opracowania herbu Solca nad Wisłą w ramach przetargu wybrani zostali Robert Fidura-Porycki i Kamil Wójcikowski - eksperci z dziedziny heraldyki, których oferta została wybrana w związku z zapytaniem ofertowym z marca tego roku. Przygotowali oni na zlecenie urzędu dwa warianty nowego herbu wraz ze studium historyczno-heraldycznym.

- Projekty spełniają wszystkie normy heraldyczne oraz uwzględniają zastrzeżenia Komisji Heraldycznej co do poprzednich projektów herbu funkcjonujących obecnie w przestrzeni publicznej. Każdy z przedstawionych przez ekspertów projekt może być zaproponowany do opiniowania przez Komisję Heraldyczną - mówi Marek Szymczyk, burmistrz Solca nad Wisłą.

Zgodnie z ustawą o odznakach i mundurach, w drodze rozporządzenia powoływana jest Komisja Heraldyczna jako organ opiniodawczo-doradczy. Wydaje on pozytywną bądź negatywną opinię dotyczącą wzorów insygniów i symboli ustanawianych przez samorząd. Członkowie komisji konsultuje też z władzami lokalnymi właściwe używanie insygniów, herbów, emblematów i innych znaków oraz symboli. Komisja przygotowuje też wzorcowe akty prawne związane z ich ustanowieniem.

W niedzielę, 4 lipca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie Kamila Wójcikowskiego z mieszkańcami gminy, podczas którego omówione zostało studium historyczno-heraldyczne, oraz przedstawienie dwóch wariantów graficznych herbu przedstawionych przez projektanta.

Z kolei w poniedziałek, 5 lipca, rozpoczęło się głosowanie on-line na przedstawiony wariant. Ankieta jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Solcu nad Wisłą bądź w formie papierowej w urzędzie. Uprawniony do głosowania jest każdy mieszkaniec gminy Solec nad Wisłą, który ukończył 16 rok życia. Głosowanie trwa do 16 lipca i do tego czasu można również uwagi dotyczące projektów. Należy to zrobić w formie pisemnej w urzędzie z dopiskiem "Uwagi do projektu herbu Miasta i Gminy Solec nad Wisłą"

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie