Odrzywół. Szkoła podstawowa otrzymała sztandar i nosi nowe...

  Odrzywół. Szkoła podstawowa otrzymała sztandar i nosi nowe imię - świętego Jana Pawła II

  sok

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys wraz z wiceprzewodniczącymi przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły.

  Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys wraz z wiceprzewodniczącymi przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły. ©Archiwum

  Publiczna Szkoła Podstawowa w Odrzywole już oficjalnie nosi imię świętego Jana Pawła II. Szkoła otrzymała też nowy sztandar ufundowany przez całą społeczność.
  Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys wraz z wiceprzewodniczącymi przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły.

  Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys wraz z wiceprzewodniczącymi przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły. ©Archiwum

  Nadanie imienia Jana Pawła II Publicznej Szkole Podstawowej w Odrzywole odbyło się w uroczystej odprawie, 8 maja, w dzień odpustu patrona parafii świętego Stanisława.

  Przygotowania do tej historycznej chwili w Odrzywole trwały kilka miesięcy. Trzeba pamiętać, że imię Jana Pawła II nosiło wcześniej Publiczne Gimnazjum, ale po reformie oświaty, gdzie zniesiono gimnazja w całej Polsce, należało także uporządkować sprawy na miejscu. Propozycja zmiany patrona szkoły z imienia Bohaterów Westerplatte - bo taki wcześniej był patron podstawówki - na imię Jana Pawła II - patrona likwidowanego gimnazjum, spotkała się z akceptacją społeczności szkolnej, władz świeckich i kościelnych. Stosowną uchwałę o nadaniu imienia podjęli kilka miesięcy wcześniej samorządowcy z Rady Gminy w Odrzywole. Potem ruszyły przygotowania, choćby przy nowym sztandarze.

  Nabożeństwo odprawił ksiądz biskup Adam Odzimek  Obchody uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Adama Odzimka. Nabożeństwo odbyło się w kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi w Odrzywole, na której został poświęcony sztandar ufundowany przez księdza kanonika Adama Łukiewicza, proboszcza parafii.

  Przekazali sztandar na hali sportowej szkoły  Główna część oficjalnej uroczystości miała miejsce na hali sportowej podstawówki. Tam, po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczniowie klas III gimnazjum, polskim tańcem narodowym - polonezem wprowadzili wszystkich w klimat uroczystości.
  Dyrektor Anna Zbrowska powitała przybyłych gości. Pośród nich znalazły się władze samorządowe, powiatowe i oświatowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele i kierownicy zaprzyjaźnionych instytucji.
  W szkole powstało miejsce pamięci patrona szkoły, gdzie zamieszczone jest popiersie Jana Pawła II, sztandar szkoły oraz słowa patrona „Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka. Ono musi też czuć się bezpieczne, wiedzieć co może, a czego mu nie wolno robić”.

  Ważnym akcentem uroczystości było poświęcenie przez ks. biskupa całej szkoły po odbytym remoncie i termomodernizacji. Biskup poświęcił też miejsce pamięci o Patronie - Janie Pawle II.

  Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Gapys wraz z wiceprzewodniczącymi przekazali sztandar na ręce dyrektora szkoły.
  Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja sztandaru oraz uroczyste ślubowanie przedstawicieli uczniów z poszczególnych klas. Dyrektor szkoły ogłosiła dzień 16 października Dniem Patrona Szkoły.

  Program artystyczny i gratulacje od gości  Gratulacje dla społeczności szkolnej złożyli Wójt Gminy Marian Kmieciak, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty Andrzej Szewczyk i starosta przysuski Marian Niemirski. Całą uroczystości uświetnił montaż słowno-muzyczny „O tym co w życiu ważne”, zaprezentowany przez uczniów szkoły, a przygotowany przez polonistki Bernadetę Gajdę i Małgorzatę Galant z muzyką Krzysztofa Porębskiego.

  Program artystyczny dostarczył niezapomnianych wzruszeń i przekazał wiele cennych wartości: miłość do ojczyzny, wiarę, nadzieję oraz otwartość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, którym wierny był przez całe życie święty Jan Paweł II - niekwestionowany autorytet moralny naszych czasów.

  Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć wystawę „Papież Jan Paweł II - dar polski dla świata” oraz prace konkursowe uczniów szkoły „Jan Paweł II w oczach dzieci”, a także otrzymać pamiątkowe kalendarze przygotowane specjalnie na tę wyjątkową okoliczność.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


  Zobacz TOP 15 miejsc w regionie radomskiem okiem satelity
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko
  Zobacz też: Mocna Rozmowa z "Echem Dnia Radom" - prezydent Radomia Radosław Witkowski


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !