Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Garbatka-Letnisko uzyskała prawo własności do Ośrodka Wypoczynku „Polanka”. Może się tam dużo zmienić. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Gminny Ośrodek Wypoczynku „Polanka” pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>
Gminny Ośrodek Wypoczynku „Polanka” pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Więcej zobacz na kolejnych slajdach >>>Urząd Gminy w Garbatce-Letnisku
Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję stwierdzającą nabycie prawa własności zabudowanej nieruchomości, na terenie gdzie zlokalizowany jest Gminny Ośrodek Wypoczynku „Polanka”. Otwiera to nowe perspektywy dla rozwoju tego miejsca wypoczynku i rekreacji.

Ośrodek Wypoczynku „Polanka” jest własnością Gminy Garbatka-Letnisko

Jak informuje Agnieszka Serafin z Urzędu Gminy w Garbatce-Letnisku, w czwartek 11 stycznia Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję stwierdzającą nabycie, z dniem 27 maja 1990 roku, przez Gminę Garbatka-Letnisko, z mocy prawa, nieodpłatnie, prawa własności zabudowanej nieruchomości o numerze ewidencyjnym 518/5 o powierzchni 1,9142 hektara. Jest to teren, na którym zlokalizowany jest Gminny Ośrodek Wypoczynku „Polanka”. Działka nie obejmuje terenów pod wodami, które to stanowią własność Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie.

To strategiczne posunięcie otwiera nowe perspektywy dla rozwoju miejscowego wypoczynku i rekreacji.

Dotychczas nieruchomość stanowiła własność Skarbu Państwa, będącą w Zarządzie Lasów Państwowych, a Gmina Garbatka-Letnisko była użytkownikiem niniejszego terenu. O jego przejęcie Gmina starała się wiele lat, prowadząc liczne rozmowy z zarządcą, jednak bezskutecznie. Dlatego władze Gminy postanowiły skorzystać z przepisów ustawy o samorządzie terytorialnym i o pracownikach samorządowych z dnia 10 maja 1990 roku.

- Miejsce to ma szczególną wartość sentymentalną dla wielu z nas. W latach jego świetności Ośrodek wypełniony był miejscową ludnością oraz turystami i letniakami. To w tym miejscu niektórzy z nas spędzili młodość swojego życia, to tam plaża wypełniona były rodzinami z dziećmi, to tam zawieraliśmy znajomości na całe życie. Dlatego z wielką determinacją dążyłam do przejęcia ternu aby móc przywrócić mu dawny blask – mówi Teresa Fryszkiewicz, wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Pierwsze urzędowe wzmianki o budowie i prowadzeniu ośrodka wypoczynku i sportu pojawiają się w piśmie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 1974 roku, w którym to wyraził zgodę na wybudowanie obiektu. Następnym dokumentem, mówiącym o funkcjonowaniu Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest informacja z protokołu z Sesji Gminnej Rady Narodowej w Garbatce-Letnisko, dotycząca realizacji programu oszczędnościowego i przeciwdziałania inflacji za rok 1984. Wówczas ośrodek już funkcjonował i stanowił odrębną jednostkę.

Rada Gminy Garbatka-Letnisko z dniem 12 października 1990 roku podjęła uchwałę o likwidacji Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a następnie dnia 26 lutego 1991 roku utworzyła go ponownie uwzględniając nową strukturę organizacyjną.

W związku z reformą administracyjną przeprowadzoną w 1999 roku, Rada Gminy, uchwałą z 25 marca 2000 roku, zlikwidowała Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji z dniem 31 marca 2000 roku, po to by z dniem 1 kwietnia 2000 roku utworzyć Gminny Ośrodek Wypoczynku. Następstwem było podjęcie uchwały (26 kwietnia 2000 roku) o przyjęciu w użytkowanie przez Gminę Garbatka-Letnisko nieruchomości, na których prowadzona była działalność Gminnego Ośrodka Wypoczynku w Garbatce-Letnisko. Wówczas teren ten był w zarządzie Nadleśnictwa Zwoleń w Miodnym. Konsekwencją tego było zawarcie umowy, w dniu 10 maja 2000 roku, na przekazanie nieruchomości w użytkowanie Gminie Garbatka-Letnisko przez Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych.

Co to oznaczało dla Gminy? To, że wszelkie przedsięwzięcia prowadzone na terenie ośrodka wymagały uzyskania zgody zarządcy terenu, co uniemożliwiało swobodę decydowania o modernizacji i przebudowie istniejących obiektów.

Na obszarze Polanki znajduje się kompleks domków letniskowych oferujących zaciszne miejsce noclegowe dla 2 – 6 osób. Oferowane udogodnienia na terenie Polanki obejmują wiatę z grillem, plac zabaw oraz boisko do gry w siatkówkę, a dla miłośników wycieczek rowerowych dostępne są liczne ścieżki połączone z ośrodkiem. Dodatkowym atutem jest strzeżone kąpielisko z piaszczystą plażą oraz możliwość wynajęcia rowerków wodnych. Wędkarze również znajdą tu swoje miejsce, korzystając z uroków pobliskiego zbiornika wodnego.

- Decyzja o nabyciu praw własności do terenu „Polanki” otwiera nowy rozdział w historii tego popularnego miejsca wypoczynkowego oraz nowe możliwości inwestycyjne, pozwalając na dalszy rozwój i zaspokojenie potrzeb osób, które chcą spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody i wyjątkowego klimatu – dodaje Teresa Fryszkiewicz.

Zapytaliśmy panią wójt jakie nowe możliwości inwestycyjne ma na myśli.

- Prawdę mówiąc Ośrodek "Polanka" od dawna wymaga remontu, zwłaszcza zaplecze gastronomiczne. Nie będąc właścicielem nieruchomości niewiele mogliśmy tam zrobić. Teraz to się zmieniło, możemy zmienić niemal wszystko. Możemy odnowić ośrodek, przebudować go lub wręcz zbudować od nowa. Pomysłów jest dużo. Co jednak zostanie zrobione, tę decyzję podejmie Rada Gminy. Na początek wskaże wariant rozwoju ośrodka, a w dalszej kolejności konieczne będą konkretne projekty i wreszcie realizacja inwestycji - tłumaczy Teresa Fryszkiewicz.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie