Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białobrzegi. Duże zainteresowanie podstrefą ekonomiczną. Cztery firmy chcą tam budować

ik
Adam Bolek (z prawej) na zaproszenie prezesa firmy Alnor Bartosza Łojewskiego odwiedził zakład w Woli Mrokowskiej.
Adam Bolek (z prawej) na zaproszenie prezesa firmy Alnor Bartosza Łojewskiego odwiedził zakład w Woli Mrokowskiej. UMiG Białobrzegi
Cztery firmy chcą inwestować w postrefie ekonomicznej. Ruszyła procedura sprzedaży pierwszej z działek w Białobrzegach.

Urząd Miasta i Gminy Białobrzegi wkrótce ogłosi przetarg na sprzedaż pierwszej działki w białobrzeskiej strefie ekonomicznej. Zakupem jest zainteresowana firma Alnor, która chce budować tu swój zakład produkcyjny. Zgodę na działalność ma już też firma Zbyszko. Trzy kolejne firmy rozmawiają o zainwestowaniu w Białobrzegach.

Ziemia na sprzedaż

Alnor to firma produkująca systemy wentylacyjne. Swoją siedzibę ma Woli Mrokowskiej w powiecie piaseczyńskim. W białobrzeskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan” chce kupić działkę o powierzchni 4,5 hektara pod zakład produkcyjny. Ziemię gmina sprzeda w przetargu nieograniczonym. Procedura już ruszyła.

- Myślę, że już na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku działka może mieć nowego właściciela - mówi Adam Bolek, burmistrz Białobrzegów.

Jak mówi Adam Bolek Alnor chciałby jak najszybciej rozpocząć przygotowania do budowy.

- Te pierwsze prace, jak na przykład wycinka i karczowanie drzew chcieliby rozpocząć jeszcze zimą przyszłego roku. Także jeszcze w 2018 roku chcieliby rozpocząć budowę zakładu - dodaje Adam Bolek.

Zbyszko i inni

Zgodę na inwestowanie w białobrzeskiej podstrefie ma już też koncern Zbyszko. Firma ma tam swoją działkę, sąsiadującą z już działającym zakładem.

Oficjalne wystąpienia w sprawie inwestowania na terenie strefy złożyły jeszcze trzy inne firmy, między innymi z branże motoryzacyjnej. Dwie z nich są spoza powiatu, jest też podmiot lokalny, który w strefie chciałby rozszerzyć swoją działalność.

Jeszcze jedna działka

Białobrzeska podstrefa obejmuje tern o powierzchni około 10 hektarów między ulicami Kościelną a krajową trasą numer 48.

- Jeśli wszystkie zainteresowane firmy sfinalizują rozmowy i kupią działki, którymi są zainteresowane zostanie na w podtrefie jeszcze tylko jedna parcela o powierzchni około dwóch hektarów - dodaje Adam Bolek.

- Liczyliśmy na to, że będzie zainteresowanie ze strony przedsiębiorców, ale przyznam, że nie spodziewałem się, że chętni znajdą się tak szybko.

Przypomnijmy, białobrzeska podstrefa została utworzona wraz z końcem 2016 roku. O jej rozszerzenie gmina nie może się starać. Nie ma już gruntów, które można by przeznaczyć pod inwestucje.

- W tym względzie nasze możliwości się skończyły. Ale namawiamy prywatnych właścicieli do scalenia gruntów, które można byłoby przeznaczyć pod działalność przemysłową - mówi Adam Bolek.

Praca i podatki

Nowe zakłady oznaczają miejsca pracy. Tylko Alnor zapowiadał, że w Białobrzegach zatrudni około 400 osób.
Ale to też wpływy do budżetu gminy z tytuły podatku od gruntów i budynków produkcyjnych. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że mogą one wynieść około 1 miliona złotych.

- To oczywiście za kilka lat, kiedy firmy już zainwestują w swoje zakłady - zaznacza Adam Bolek. - To znacząca kwota biorąc pod uwagę, że na inwestycje rocznie możemy teraz przeznaczyć 2 - 3 miliony złotych.

Zobacz także: Centrum Usług Biznesowych PGZ w Radomiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie