Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej poszukiwane zawody w regionie radomskim. Kogo szukają pracodawcy?

Janusz Petz
Z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego danych wynika, że poziom bezrobocia w regionie radomskim jest najniższy od 10 lat. Na rynku pracy brakuje doświadczonych fachowców w specjalistycznych zawodach, ale też ludzi do najprostszych prac czy robotników sezonowych. Pojawiło się też zjawisko podkradania ludzi przez pracodawców z innych regionów Polski. Coraz częściej trzeba zatrudniać cudzoziemców, zwłaszcza przyjeżdżających z Ukrainy.

- Właściwie trudno nawet wymieniać nazwy zawodów i branż, gdzie brakuje fachowców. Problemy są praktycznie wszędzie - mówi Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

W radomskim „Pośredniaku” na chętnych czeka mnóstwo ofert pracy, obejmujących w sumie grubo ponad 100 zawodów: od fryzjera, po sprzedawcę.

Nadal większość ofert dotyczących zatrudnienia składanych w Powiatowych Urzędach Pracy dotyczy zarobków na poziomie minimalnej pensji lub niewiele powyżej. Wiadomo jednak, że takie kwoty najczęściej wpisywane są do formularzy ofert, a w praktyce wysokość pensji zależy prawie zawsze od indywidualnych negocjacji. W radomskim „pośredniaku”, ale też innych powiatowych urzędach pracy jest dużo ofert dotyczących bardzo różnych zawodów.

Można skorzystać z ofert wyjazdowych do miejscowości, gdzie ze znalezieniem pracowników jest jeszcze gorzej niż w naszym regionie. Na przykład firma Accord Packaging poszukuje w Radomiu aż 40 osób na stanowisko pakowacza ręcznego w swoim zakładzie w Lesznowoli z jedynym wymaganiem: sprawności manualnej. Oferent proponuje zarobki od 2 tysięcy złotych oraz zapewnia transport do zakładu pracy oraz domu. Są także firmy, które zachęcają do podjęcia pracy w odległych zakątkach Polski.

Do prac sezonowych w rolnictwie i sadownictwie praktycznie nie można już znaleźć Polaków. Lukę zapełniają Ukraińcy. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec czerwca bezrobocie w subregionie radomskim wyniosło 18,5 procent, przy czym do naszego regionu nie zalicza się już powiat grójecki, gdzie stopa bezrobocia wynosi obecnie zaledwie 4,4 procent. W Radomiu bezrobocie wynosi 17,4 procent - najmniej od 10 lat. Według zestawienia za cały ubiegły rok w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu złożono 249 ofert pracy dla operatorów i monterów maszyn i urządzeń, 497 dla pracowników sektora usługi sprzedawców, 485 dla robotników przemysłowych i rzemieślników, 451 dla pracowników wykonujących prace proste.

Najbardziej nadwyżkowe grupy zawodowe to: robotnicy produkcji drzewa, dyrektorzy generalni i zarządzający,pracownicy do spraw rachunkowości, pracownicy obsługi biurowej, opiekunowie dzieci.

Najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na zawody: ślusarza, kierowcę ciężarówki, fizjoterapeutę, rzeźnika - wędliniarza, spawacza, technika - handlowca, technika organizacji produkcji, recepcjonistę.

Zobacz także: Targi Pracy na UTH w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie