Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Port Lotniczy Radom będzie miał w nazwie Kielce? Prezydent Radomia i marszałek z Kielc chcą rozwoju

Paweł Więcek
Port Lotniczy Radom wciąż się rozwija. Od kwietnia 2016 roku działa tam przewoźnik SprintAir, który realizuje regularne połączenia na trasach krajowych (Gdańsk, Wrocław) oraz międzynarodowych (Berlin, Praga, Lwów).
Port Lotniczy Radom wciąż się rozwija. Od kwietnia 2016 roku działa tam przewoźnik SprintAir, który realizuje regularne połączenia na trasach krajowych (Gdańsk, Wrocław) oraz międzynarodowych (Berlin, Praga, Lwów). Szymon Wykrota
Lotnisko w Radomiu może stać się oknem na świat również dla... Świętokrzyskiego. Na współpracy zyskają wszyscy. Lotnisko z nazwą "Radom-Kielce" może stać się ogniwem łączącym dwa regiony - świętokrzyski i radomski.

To na razie luźna propozycja, ale... ma wielu zwolenników i może obu stronom przynieść wiele korzyści. Takie rozwiązania, kiedy w nazwie są dwie ważne miejscowości, są dość powszechne na całym świecie. Zaczęło się od współpracy na różnych płaszczyznach. Władze spółki Port Lotniczy Radom złożyły właśnie wniosek o członkostwo w Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Jak ustaliło „Echo Dnia”, akceptacja zgłoszenia to czysta formalność.

- To bardzo fajny pomysł. Wiemy, że linie lotnicze SprintAir, które operują z lotniska w Radomiu, przekonują zarząd portu do podjęcia współpracy z Kielcami i regionem świętokrzyskim, bo u nas jest dużo atrakcji turystycznych, co stanowi powód do latania do Radomia - mówi Jarosław Panek, rzecznik prasowy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Szansa dla branży turystycznej

W związku z ofertą Portu Lotniczego Radom, instytucja planuje organizację spotkania ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami z branży turystycznej.

- Współpraca tych podmiotów z lotniskiem już teraz może przyciągnąć turystów zagranicznych z Berlina, Pragi oraz Lwowa, bo SprintAir obsługuje te kierunki. Ale więksi przedsiębiorcy z regionu być może będą chcieli zaproponować nowe kierunki, z których mają gości - mówi Jarosław Panek.

Współpraca Regionalnej Organizacji Turystycznej z Portem Lotniczym w Radomiu została zainaugurowana podczas ostatnich Dymarek Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Podczas imprezy lotnisko prezentowało swoją ofertę w zakresie przewozu pasażerskiego.

- W planach mamy montaż kiosku multimedialnego na terenie portu w Radomiu. Dzięki temu urządzeniu, wysiadający tam turysta zapozna się z kompleksową informacją o województwie świętokrzyskim - dodaje Jarosław Panek.

Targi Kielce już współpracują

Regionalna Organizacja Turystyczna nie jest jedyną instytucją w regionie świętokrzyskim, z którą kooperuje Port Lotniczy w Radomiu. W połowie czerwca władze spółki podpisały umowę z Targami Kielce. - Współpraca opiera się głównie na wzajemnej promocji, a akcje marketingowe są każdorazowo uzgadniane na bieżąco. Do tej pory nie przyleciały do nas zorganizowane grupy na targi samolotami rejsowymi, jednak przyjmujemy samoloty w ruchu General Aviation, czyli prywatne i biznesowe, którymi przylatują goście Targów Kielce - mówi Remigiusz Mazur, specjalista do spraw marketingu i komunikacji Portu Lotniczego Radom.

- Jako Targi cieszymy się z każdego lotniska, które jest w pobliżu Kielc, z którego mogą dolecieć nasi wystawcy. Kibicujemy temu portowi w Radomiu i życzymy sobie, żeby obsługiwał coraz więcej kierunków. Naszych wystawców już poinformowaliśmy i zachęcamy do korzystania z lotniska. Zwłaszcza że w połowie przyszłego roku skończony zostanie odcinek drogi ekspresowej S7 z Radomia do granicy świętokrzyskiego, co skróci czas przejazdu do Kielc do 40 minut - mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Już istniejąca współpraca inspiruje kolejne firmy i instytucje. Zainteresowanie lotniskiem w Radomiu wykazuje kilka świętokrzyskich firm, szczególnie tych z powiatów leżących bliżej Radomia: skarżyskiego, starachowickiego czy ostrowieckiego, a także z Kielc i okolic. Wśród nich zrodził się pomysł, by zaproponować Radomiowi (spółka Port Lotniczy Radom) należy do miasta zmianę nazwy. Taki zabieg, zdaniem przedsiębiorców, będzie jasno mówił, jakie tereny obsługuje lotnisko w Radomiu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wiele linii lotniczych też sprzyja takiemu rozwiązaniu.

Kolejne szanse

Zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa z Polskiego Stronnictwa Ludowego, współpraca regionu z Portem Lotniczym w Radomiu przyniesie korzyści obu stronom.

- Lotnisko zacznie rozwijać ciekawe połączenia, a z naszej perspektywy otwiera się szansa uzyskania nowego szlaku komunikacyjnego zarówno pod kątem turystyki, jak i budowania relacji gospodarczych, co pokazuje przykład Targów Kielce - mówi Adam Jarubas.

- To pierwszy krok do powrotu Radomia do ziemi świętokrzyskiej - żartuje Andrzej Pruś z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i doradca wojewody. - To oczywiście duża przenośnia. Zupełnie serio bliżej nam do lotniska, które jest, niż nie wiadomo na ile realnego planu, który zakłada budowę lotniska u nas. Korzyści na pewno odczują przedsiębiorcy i jest to asumpt do rozwoju gospodarczego województwa, także w aspekcie budowy trasy S7 oraz modernizacji linii kolejowej Kielce - Radom - Warszawa - mówi Andrzej Pruś. - To dobry krok w stronę nie tylko ponadregionalnej współpracy, ale także naturalne odtworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym Radom odgrywał dużą rolę, i wzmocnienie pozycji dwóch nieco słabszych ośrodków - dodaje.

- Jestem gotowy rozmawiać ze wszystkimi, by rozwijać nasz port lotniczy, bo on ma szansę stać się silnym portem regionalnym w Polsce centralnej i obsługiwać nasze regiony - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Dodaje, że również widzi spore szanse związane z dobrą współpracą Radomia z regionem świętokrzyskim.

Kieleckie plany

Przypomnijmy, że miasto Kielce ma od lat ambicje budowy portu lotniczego w Obicach w gminie Morawica. Działania jeśli chodzi o tę inwestycję są jednak bardzo wolne, a ostatnio właściwie żadne. Powstanie lotniska w Obicach to melodia dalekiej przyszłości.

- To perspektywa 10, a może nawet 20 i więcej lat - mówi ekspert rynku lotniczego. Pomysł zmiany nazwy obecnego portu w Radomiu i mocne rozszerzenie jego działalności na region świętokrzyski wydaje się dobry i przyniesie korzyści wszystkim. Jednocześnie wcale nie wyklucza w przyszłości inwestycji w Obicach - dodaje.

Dwa lata na rynku. Port Lotniczy Radom działa od połowy 2014 roku. Początki były trudne. Od kwietnia 2016 roku działa tu przewoźnik SprintAir i realizuje regularne połączenia na trasach krajowych (Gdańsk, Wrocław) oraz międzynarodowych (Berlin, Praga, Lwów). Prowadzone są rozmowy z kolejnymi przewoźnikami. Jest też już zgoda na rozbudowę portu, przedłużenie pasa startowego i dalsze inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie