Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Fabryka Broni „Łucznik” oczekuje na duże zamówienia na beryle i MSBS

Janusz Petz
Karabinki MSBS mieli już okazję testować w Radomiu członkowie jednostek antyterrorystycznych.
Karabinki MSBS mieli już okazję testować w Radomiu członkowie jednostek antyterrorystycznych. archiwum
Żołnierze brygady podkarpackiej Obrony Terytorialnej już ćwiczą z najnowszymi konstrukcjami broni MSBS opracowanej w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik” ale wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy seryjna produkcja modułowego syetsmu broni strzeleckiej i kiedy armia zacznie zamawiać taką broń w dużych ilościach.

Długie testy

Według zapowiedzi zgłaszanych przez polityków poprzedniej ekipy rządzącej MSBS-już powinny po testach w ramach dużej seryjnej produkcji trafiać do regularnych jednostek wojska. Prace nad tym rodzajem broni rozpoczęły się w 2007 roku, początkowo mówiło się, że potrwają trzy lata. Potem pojawił się termin uruchomienia dużej seryjnej produkcji dla wojska w 2016 roku. Tymczasem od pewnego czasu na temat dużych zamówień tej broni dla armii niewiele się mówi. Czyżby coś poszło nie tak podczas testów broni ? Firma zazdrośnie strzeże swoich tajemnic.

- Na obecnym etapie nie ujawniamy szczegółów dotyczących badań i testów Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS, ponieważ nie zostały one w pełni zakończone. Możemy jedynie potwierdzić, że zakończył się etap badań wstępnych. Kolejnym, do którego obecnie przystępujemy jest etap badań kwalifikacyjnych - informuje Julia Grzesiak, rzecznik Fabryki Broni „Łucznik” Radomiu. Warto dodać, że prototypowe egzemplarze broni - zgodnie z obowiązującymi regułami - przechodzą wiele morderczych prób, polegających na oddawaniu z nich wielu tysięcy strzałów, zrzucania z różnych wysokości, przetrzymywania w różnych warunkach pogodowych.

Niezawodne beryle

Póki co armia kupiła niewielką partię jednej z wersji MSBS-a. 150 sztuk karabinków w wersji „R” trafiło do jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego, podległych dowództwu Garnizonu Warszawa. Zastąpiły one używany od 60 lat reprezentacyjny karabinek produkcji sowieckiej sks. Obowiązuje też umowa to realizację od roku 2018 programu Tytan, w ramach którego do żołnierzy piechoty ma trafić pełne nowoczesne wyposażenie bojowe, w tym karabinki MSBS z Radomia. Tymczasem Fabryka Broni nie narzeka na brak zamówień. Realizuje obecnie zamówienie wartości 175 milionów złotych na dostawę dla armii prawie 30 tysięcy beryli i miniberyli. Od dłuższego czasu MON nie może jednak dogadać się z Łucznikiem na temat zakupu kolejnej partii 58 tysięcy sztuk tej broni.

Karabinki MSBS to całkowicie polska broń stworzona przez konstruktorów z Radomia i Wojskowej Akademii Technicznej.
Konstrukcja opiera się na rewolucyjnej zmianie polegającej na możliwości zmieniania w zależności od potrzeb różnych elementów broni - kolby, przyrządów celowniczych, a nawet lufy. Podstawowe warianty tej broni to MSBS z granatnikiem, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy.

A teraz zobacz: Kultowy AK-47 wykonany z 24-karatowego złota. Ma nie tylko właściwości kolekcjonerskie (RUTPLY/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie