Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Przygotowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej do budowy siedziby spółki budzą emocje

Janusz Petz;[email protected]
Obecną siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej są wynajmowane pomieszczenia w biurowcu Office Park na Osiedlu Słonecznym w Radomiu (na zdjęciu) i warszawskie biuro spółki.
Obecną siedzibą Polskiej Grupy Zbrojeniowej są wynajmowane pomieszczenia w biurowcu Office Park na Osiedlu Słonecznym w Radomiu (na zdjęciu) i warszawskie biuro spółki. Tadeusz Klocek
Przygotowania Polskiej Grupy Zbrojeniowej do budowy siedziby spółki budzą emocje

Radomskie Towarzystwo Naukowe krytykuje pomysł, aby budować siedzibę Polskiej Grupy Zbrojeniowej z dala od centrum Radomia. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale mówi się, że jedną z lokalizacji najpoważniej branych pod uwagę jest teren na Firleju. Jedno jest pewne, że kierownictwo jednego z największych gigantów zbrojeniowych w tej części Europy nie chce na swoje potrzeby zaadoptować - jak to wcześniej planowano - historycznej siedziby Fabryki Broni przy ulicy 1905 roku.

„Niepokoją nas doniesienia prasowe o wyborze lokalizacji dokonanym przez spółkę w odległości 6 kilometrów od centrum miasta, w oderwaniu od dotychczasowej zabudowy, w pobliżu cmentarza, ogródków działkowych i wysypiska odpadów komunalnych” - pisze w swoim liście Radomskie Towarzystwo Naukowe zwracając uwagę, że za takim umiejscowieniem może jedynie przemawiać bliskość strefy przemysłowej z nowym zakładem Fabryki Broni. Jednak działka ta - uważają członkowie towarzystwa- leży przy trasie wylotowej do Warszawy, co - jak można domniemywać, miałoby służyć wygodzie osób przyjeżdżających z tego kierunku. „Wpisuje się to niestety w obecną sytuację: mimo że formalnie to Radom jest siedzibą Spółki, jej zarząd pracuje w Warszawie, niemal oficjalnie deklarując trwałość tego rozwiązania” - czytamy w oświadczeniu.

Radomskie Towarzystwo Naukowe zwraca uwagę, że siedziba PGZ nie będzie zakładem przemysłowym, lecz zespołem biurowym mieszczącym jednostki administracyjne oraz badawczo-rozwojowe. Stanowiąc siedzibę jednej z największych spółek Skarbu Państwa, powinna także pełnić funkcje reprezentacyjne

W świetle dobrych praktyk urbanistycznych - twierdzi towarzystwo - lokalizacja tego rodzaju prestiżowych obiektów użyteczności publicznej powinna być śródmiejska. Obiekty takie przyczyniają się do ożywienia przestrzeni miejskiej oraz do podniesienia wizerunku miasta.

Towarzystwo uważa, że tak kosztowna inwestycja publiczna może być znakomitym przyczynkiem do rewitalizacji śródmieścia Radomia. Umiejscowienie siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tak znacznym oddaleniu od centrum miasta byłoby zaprzeczeniem współczesnych zasad urbanistyki, „wpisując się w negatywny trend rozpraszania funkcji miejskich na podmiejskie.

Radomski Pegaz

Polska Grupa Zbrojeniowa to spółka, która skupia niemal wszystkie polskie firmy z sektora zbrojeniowego, gdzie akcjonariuszami jest Skarb Państwa . Funkcjonowanie grupy, której radomska lokalizacja była skutkiem zabiegów Ewy Kopacz, od samego początku budzi emocje polityków. Od początku istnienia firmy była ona zarejestrowana w Radomiu, ale kierownictwo spółki pracowało w warszawskim biurze firmy, tam też były atrakcyjne ,dobrze płatne etaty. Na skutek lobbowania polityków PiS, Pegaz ma się jednak w całości przenieść do Radomia, gdzie oprócz reprezentacyjnej siedziby powstanie Centrum Innowacji i Nowych Technologii. Niektóre z działów spółki już przeniesiono ze Warszawy do Radomia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie