Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Fabryka Broni „Łucznik” szuka rynków zbytu w Afryce

Janusz Petz
Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni (z lewej) wręcza ministrom pamiątkę z Radomia.
Maciej Borecki, członek zarządu Fabryki Broni (z lewej) wręcza ministrom pamiątkę z Radomia. Fabryka Broni
Przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik” uczestniczyli w konferencji dotyczącej badań i innowacji odbywającej się w Abudży, stolicy Nigerii. Na rynek ten w ostatnim czasie wyeksportowano ponad pięć tysięcy karabinków, które już są chwalone w tamtejszej armii.

Wzorowa współpraca

„Badania i Innowacje: Rozwijanie współpracy w celu pozyskania większych możliwości dla Nigeryjskiej Armii” to temat spotkania, którego organizatorem była nigeryjska armia. Dyskutowano między innymi roli technologii w kwestii bezpieczeństwa, a także o potrzebie wykorzystywania rodzimych badań rozwojowych na potrzeby operacyjne nigeryjskiej armii. W trakcie szczytu doszło do spotkania przedstawicieli Fabryki Broni z ministrem obrony narodowej Nigerii, Mansur Dan-Ali, ministrem nauki i technologii, Ogbonnaya Onu oraz z szefem sztabu nigeryjskiej armii, Tukur Yusuf Buratai. Podczas spotkania zarówno minister resortu obrony jak i szef armii nie kryli zadowolenia ze współpracy z radomską Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu. Jak podkreślali, jakość polskich produktów jest wzorowa. Fabryka Broni „Łucznik” w 2015 roku dostarczyła wojskom lądowym nigeryjskiej amii karabinki Beryl oraz subkarabinki mini beryl.

Radomska broń służy żołnierzom prowadzącym działania mające zapewnić bezpieczeństwo i obronę przed atakami terrorystycznymi, między innymi z ramienia radykalnych islamistów z organizacji Boko Haram. Radomska broń towarzyszy nigeryjskiej armii także w czasie misji pokojowych.

Eksport i rynek krajowy

Rozwój eksportu i poszukiwanie zagranicznych rynków zbytu to główne zadania, które postawiono w ubiegłym roku przed nowym prezesem Fabryki Broni Adamem Suligą, który zastąpił na tym stanowisku Edwarda Migala. Stąd obecność przedstawicieli radomskiej zbrojeniówki na różnego rodzaju targach zagranicznych. Fabryka od kilku lat stara się wejść między innymi na najbardziej intratny rynek amerykański.

Radomskie przedsiębiorstwo nie może obecnie narzekać na zamówienia krajowe. Realizowane są duże kontrakty dla polskiej armii oraz dla innych służb mundurowych. Obiecująco wygląda też przyszłość. Obecnie fabryka negocjuje z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej kontrakt na dostawę ponad 50 tysięcy beryli i miniberyli dla wojsk Obrony Terytorialnej. Szczegóły negocjacji objęte są tajemnicą, ale mówi się, że wartość kontraktu może wynieść nawet 350 milionów złotych. Poprzedni rekordowy kontrakt to 26 tysięcy beryli. Takie zamówienie pozwolą spokojnie funkcjonować fabryce przez co najmniej kilka lat. Zamówienie zostanie udzielone z wolnej ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie