Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Region radomski. Po zimowym załamaniu znów bezrobocie zaczęło spadać

Janusz Petz
O 745 osób zmniejszyła się w lutym w regionie radomskim liczba zarejestrowanych bezrobotnych. Specjaliści od rynku pracy przewidują w następnych miesiącach kolejne spadki.

Jak co roku w grudniu i styczniu we wszystkich urzędach pracy w regionie radomskim zanotowano wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych. To sezonowa tendencja spowodowana kończącymi się półrocznymi lub rocznymi terminowymi umowami o pracę, zakończeniem sezonowych prac w budownictwie i rolnictwie. Pod koniec roku w urzędach pracy rejestruje się sporo osób wracających do kraju z sezonowych wyjazdów do pracy za granicą. Zazwyczaj bezrobocie zaczyna spadać w marcu i kwietniu, kiedy ruszają prace w budownictwie mieszkaniowym i drogownictwie.

Region radomski. Po zimowym załamaniu znów bezrobocie zaczęło spadać

Ożywienie na rynku pracy

W tym roku znaczący spadek bezrobocia zanotowano już w lutym. Bezrobocie spadło we wszystkich powiatach, poza regionem grójeckim. Najbardziej sytuacja poprawiła się na terenie obsługiwanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu, czyli w powiecie radomskim oraz samym Radomiu. Uwzględniając obecny poziom bezrobocia procentowo największe spadki powiomu bezrobocia miały miejsce w powiecie białobrzeskim oraz powiecie przysuskim. - Wracamy do normalnej sezonowej tendencji spadkowej. Myślę,. że w kolejnych miesiącach będą kolejne spadki liczby osób bez pracy - powiedział Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Wsparcie dla rynku pracy

W tym roku „pośredniaki” w regionie radomskim dostaną znacznie mniej pieniędzy niż w ubiegłych latach na tak zwane aktywne formy walki z bezrobociem. Przypomnijmy, są to dotacje na staże, tworzenie mikrofirm, roboty publiczne i interwencyjne. Uzasadnieniem cięć wydatków na ten cel była zmniejszająca się systematycznie liczba bezrobotnych w ostatnich dwóch latach. Mniejsza ilość pieniędzy dedykowana jest zdecydowanie mniejszej liczbie bezrobotnych. - Niestety już nam się kończą tegoroczne pieniądze na niektóre formy wsparcia rynku pracy. Dotyczy to tak zwanych bonów zasiedleniowych, staży, działalności gospodarczej. mamy jednak jeszcze pieniądze w projektach unijnych, tyle tylko, że nie każdy bezrobotny spełnia kryteria tych projektów. Nie każdy może dostać pieniądze - powiedział dyrektor radomskiego „pośredniaka”.

Dużo ofert pracy

We wszystkich powiatowych urzędach pracy w regionie radomskim jest sporo ofert pracy. - Oczywiście sporo propozycji pozostawia sporo do życzenia jeśli chodzi o ich jakość, warunki proponowane potencjalnym pracownikom. Ludzie szukają na przykład propozycji objęcia stanowisk kierowniczych, a do nas takie oferty nie trafiają. Potrzebni są ludzie do pracy, a nie do kierowania. Ale jest dożo ofert pracy w różnych branżach, różnych dziedzinach. Mamy pełną różnorodność - powiedział Józef Bakuła. Od dłuższego już czasu w Radomiu i regionie radomskim nasila się problem zawodów deficytowych. Znalezienie fachowców w niektórych dziedzinach graniczy z cudem. W Radomiu najbardziej brakuje kierowców Tirów w transporcie międzynarodowym z prawem jazdy kategorii C plus E. Do deficytowych zawodów należą kierowcy autobusów.

Dodatkowym problemem na rynku pracy stały się cięcia w Krajowym Funduszu Szkoleniowym. To pieniądze przeznaczone dla osób już zatrudnionych, którzy chcą na kursach, albo na przykład studiach podyplomowych podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, albo uprawnienia. Z funduszu mogą korzystać też sami pracodawcy, którzy kierują na szkolenie swoich pracowników. Tymczasem w tym roku dla województwa mazowieckiego przypadło w tym roku 12,7 milionów złotych na ten cel, o 11 milionów złotych mniej niż w ubiegłym roku. Spowoduje to znaczne ograniczenie osób, które będzie mogło doskonalić swoje umiejętności zawodowe. W tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Białobrzegach dostanie na ten cel 50 tysięcy złotych, w Grójcu 430,9 tysięcy złotych, w Kozienicach 200 tysięcy złotych, w Lipsku 153,7 tysięcy złotych, Przysusze 156,5 tysiecy złotych, Szydłowcu 117,1 tysięcy złotych, Zwoleniu 131 tysięcy i Radomiu 800 tysięcy złotych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie