Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej Radom - Warszawa nie powstanie do 2020 roku

Janusz Petz
archiwum
Oczekiwania radomian, że do Warszawy będzie jeździć się szybką koleją, stają się coraz bardziej odległą perspektywą. Linia kolejowa numer 8, która powinna była być zmodernizowana już dawno, a ostatni „gwarantowany” termin realizacji inwestycji określany był na początek 2020 roku, zostanie przebudowana później niż się wszyscy spodziewali.

Spółka PKP PLK informuje bowiem, że newralgiczny odcinek trasy kolejowej z Radomia do Warki będzie zbudowany w pierwszej połowie 2022 roku. Przed trzema miesiącami wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolejnictwo Piotr Stomma, odpowiadając na interpelację posła Wojciecha Skurkiewicza stwierdził, że w przypadku trasy numer 8 doszło do elementarnych zaniedbań , zmian zakresu dokumentacji projektowej, a na dodatek zmieniły się też przepisy.

Największym problemem było jednak to, że w odniesieniu do najważniejszych odcinków trasy, z Czachówka do Warki i z Warki do Radomia, ogłoszono przetargi, które nie mogą być rozstrzygnięte, bo nie przygotowano należycie dokumentacji, związanej na przykład z decyzjami środowiskowymi.

Z odpowiedzi na nasze pytania jakie skierowaliśmy do PKP PLK wynika, że do kolejnego, tym razem dwuletniego poślizgu dochodzi nie z powodu wygaśnięcia decyzji środowiskowych tylko z powodu „dodatkowych procedur”, których muszą się obecnie trzymać kolejarze. Konieczność uzyskania decyzji środowiskowych - według spółki PKP PLK - nie mają wpływu na termin realizacji inwestycji.

Jak informuje Karol Jakubowski z PKP PLK w marcu 2015 roku spółka złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek, a następnie, w marcu 2016 roku raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, niezbędne do uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, która jest potrzebna do uzyskania pozwoleń na budowę.

- Decyzję o Uwarunkowaniach planujemy uzyskać jeszcze przed podpisaniem umowy z przyszłym wykonawcą robót w systemie „projektuj i buduj”, czyli jeszcze w końcu 2016 roku, maksymalnie w pierwszym kwartale 2017 roku - mówi Karol Jakubowski.

W sprawie modernizacji trasy kolejowej numer 8 pisano wiele interpelacji poselskich, była ona przedmiotem licznych wystąpień polityków i... politycznych happeningów. Obecna premier Beata Szydło przed wyborami specjalnie przejechała się w towarzystwie dziennikarzy najpierw autobusową komunikacją zastępczą z Radomia do Lesiowa, a potem do Warszawy, aby zwrócić uwagę na - jej zdaniem - opieszałość ówczesnego rządu Ewy Kopacz w realizacji ważnych inwestycji.

Budowa trasy jest rzeczywiście jednym z największych skandali w Polsce w XXI wieku. Opóźnienie sięga już prawie 10 lat, przy czym inwestycja ma zagwarantowane finansowanie z unijnych funduszy. Obecnie PKP PLK informuje, że „na odcinku Warka - Radom, gdzie dobudowany będzie drugi tor i konieczne są - wprowadzone w bieżącym roku, dodatkowe procedury, zakończenie prac przewidziane jest na początek 2022 roku”.

Obecnie trwa procedura przetargowa na przebudowę odcinków linii od Czachówka do Radomia. Od grudnia 2015 dla jednego (Czachówek - Warka) i od marca 2016 r dla drugiego odcinka (Warka - Radom) PKP PLK weryfikuje złożone przez oferentów wnioski w I etapie przetargu ograniczonego. W sierpniu do wybranych firm wysłane zostaną zaproszenia do udziału w drugim etapu przetargu.

Na ostatnim etapie jest przebudowa stacji Warszawa Okęcie. Trwają testy sprawności wszystkich zainstalowanych urządzeń, w tym między innymi wind. Planuje się, że w sierpniu będzie w całości dostępna dla pasażerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie