Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu nie będzie elektrowni gazowej. Radpec przygotowuje inwestycje

Janusz Petz
archiwum
Do końca marca przedsiębiorstwo Radpec ma przygotować opracowanie dotyczące budowy nowej jednostki produkującej ciepło i prąd z wykluczeniem bloku energetycznego zasilanego gazem. Okazało się bowiem, że nie ma na razie możliwości dostarczenia wystarczającej ilości gazu dla nowej jednostki energetycznej.

Wymogi ekologiczne

Do 31 grudnia 2022 roku Radpec ma być przedsiębiorstwem efektywnym energetycznie i spełniającym unijne wymogi środowiskowe. Jeśli w mieście nie powstaną nowe jednostki produkcji ciepła i prądu zgodnie z unijnymi przepisami będziemy musieli płacić bardzo duże kary. Spółka stoi przed wyborem rozwiązań technicznych i technologicznych. Dotychczas brana była pod uwagę budowa bloku energetycznego zasilanego gazem ziemnym. Od 2015 roku Radpec zabiegał o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. 27 grudnia 2016 roku spółka otrzymała warunki przyłączenia do sieci gazowej w terminie do 70 miesięcy, czyli około 6 lat. Mając to na uwadze zarząd spółki analizuje pozostałe warianty, które były rozważane jako alternatywa dla gazu.
Po przygotowaniu opracowania dotyczącego nowej inwestycji ma być podjęta decyzja o zakresie inwestycji oraz sposobie finansowania.

Ciepło i prąd dla miasta

Przedsiębiorstwo Radpec, które ogrzewa większą część Radomia, już wcześniej przygotowało różne wstępne warianty niezbędnych w najbliższych latach inwestycji. Obecnie Radpec wytwarza ciepło w ciepłowniach „Północ” i „Południe”. Obie wyposażone są w kotły rusztowe. Nowe zaostrzone wymagania dotyczące emisji gazów i pyłów do powietrza obowiązują już od 1 stycznia 2016 roku.

Ciepłownia „Północ” oraz ciepłownia „Południe” korzystają z tak zwanej derogacji ciepłowniczej, czyli częściowego zwolnienia z obowiązujących norm.W wyniku tego obecnie obowiązujące standardy emisyjne, które spełniają obie ciepłownie, będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 roku. Ten okres może być jednak skrócony, bo przewiduje się, że nowe wymagania emisyjne mogą wejść w życie w 2021 roku. Wynika z tego, że obie jednostki Radpecu mogą być eksploatowane w niezmienionej formie do roku 2021.Do tego w prawie energetycznym, do którego włączono wymagania wynikające z dyrektyw unijnych, zapisano, że efektywny system ciepłowniczy lub chłodniczy powinien wykorzystywać w 50 procentach energię ze źródeł odnawialnych.

W przedsiębiorstwie Radpec przygotowano więc warianty możliwych inwestycji, które będą musiały być zrealizowane w najbliższych latach. Pierwszy z nich przewiduje budowę instalacji środowiskowych dla istniejących kotłów. Drugi zakłada budowę nowego źródła ciepła wytwarzającego jednocześnie energię elektryczną i pozostawienie w eksploatacji istniejących kotłów w obecnych ciepłowniach.Ostatni wariant zakłada budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i wykorzystania jednego z dwóch poprzednich wariantów inwestycyjnych.

Pozytywnych rekomendacji nie uzyskały warianty opierające się na budowie bloku gazowo - parowego, bloku węglowego, albo bloku na biomasę.

Współpraca z dużą firmą

Możliwą drogą realizacji inwestycji jest powołanie spółek celowych, w których udziały będą posiadały Radpec i partner biznesowy. Radpec zakłada, że żaden z wariantów inwestycyjnych nie spowoduje wzrostu opłat za ciepło. Politycy PiS mają swój pomysł na rozwiązanie problemu „cieplno - energetycznego” w Radomiu. Uważają, że miasto w zakresie produkcji ciepła i prądu powinno nawiązać współpracę ze spółką giełdową Enea.

Deklaracja o woli takiej współpracy już padła ze strony kierownictwa spółki Enea, która swoją największą jednostkę wytwarzającą prąd ma w Świerżach Górnych pod Kozienicami.

Możliwe są rożne warianty prowadzenia przedsięwzięcia gospodarczego. Enea mogłaby się stać akcjonariuszem w spółce Radpec, albo na przykład miasto i Enea powołałoby odrębny podmiot gospodarczy, do realizacji inwestycji.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie