Wierzbica znów ożyje?

  Wierzbica znów ożyje?

  Janusz Petz

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Wójt Wierzbicy Dariusz Myśliwiec pokazuje na mapie tereny, na których są najbogatsze złoża margla.

  Wójt Wierzbicy Dariusz Myśliwiec pokazuje na mapie tereny, na których są najbogatsze złoża margla. ©J. Petz

  Są duże szanse na inwestycję stulecia. Za co najmniej 120 mln euro chce zbudować w Wierzbicy cementownię firma z Irlandii.
  Wójt Wierzbicy Dariusz Myśliwiec pokazuje na mapie tereny, na których są najbogatsze złoża margla.

  Wójt Wierzbicy Dariusz Myśliwiec pokazuje na mapie tereny, na których są najbogatsze złoża margla. ©J. Petz

  O tym, czy inwestycja dojdzie do skutku, zadecyduje między innymi możliwość wykupienia terenu, pod którym znajdują się niezwykle bogate złoża margla, używanego do produkcji cementu.

  - Irlandczycy chcą zainwestować co najmniej 120 mln euro, zbudować cementownię i zatrudnić w niej około 120 osób. Ale to nie wszystkie ich plany inwestycyjne. Firma specjalizuje się w produkcji wyrobów betonowych. W dalszych planach jest budowa kolejnych zakładów, a wartość wszystkich inwestycji w Wierzbicy miałaby sięgnąć zawrotnej kwoty 1 miliarda złotych. Łącznie stworzono by około 1000 miejsc pracy - informuje wójt gminy Wierzbica Dariusz Myśliwiec.

  Nie ujawniona jeszcze z nazwy firma irlandzka przeprowadziła już kosztowne odwierty na zachód od Wierzbicy, by upewnić się, czy pod ziemią kryją się odpowiednie złoża surowców do produkcji cementu.

  - Wyniki potwierdziły, że mamy jedne z najbogatszych złóż w Polsce - mówi Dariusz Myśliwiec.

  ATRAKCYJNE POLE B

  Irlandczycy zgłosili gotowość kupna około 100 hektarów terenu w obrębie tzw. Pola B. Jest to teren, który przed laty był przeznaczony pod budowę cementowni Przyjaźń II. Pobliskie Pole A to teren wykupiony przed laty przez cementowy koncern Lafarge.

  Na Polu A dawniej funkcjonowała nieczynna już cementownia Wierzbica. Francuzi użytkują obecnie kopalnię margla, ale zamierzają w najbliższej przyszłości uruchomić też kopalnię kruszywa.
  Problemem irlandczyków jest to, że 100 hektarów ziemi, które chcieliby wykupić, należą do bardzo różnych właścicieli. 32 hektary to teren należący do skarbu państwa, 32 hektary - do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, pozostałe działki należą do gminy, a cztery do prywatnych właścicieli.

  INWESTOR MA ZBUDOWAĆ CEMENTOWNIĘ

  - Robimy wszystko, co tylko możliwe, aby działki te zostały wystawione na sprzedaż i mogły być wykupione przez inwestora. To wymaga jednak czasu i dobrej woli różnych instytucji, a także prywatnych właścicieli gruntów - mówi Dariusz Myśliwiec.

  Jeden z pomysłów, który jest rozważany, polega na odkupieniu przez gminę od skarbu państwa części terenu. Wtedy gmina mogłaby scalić działki i wystawić je w przetargu na sprzedaż, z zastrzeżeniem, że nabywca zbuduje cementownię.

  Irlandczycy zapewniają, że cementownia mogłaby być zbudowana w ciągu roku, a pracę przy realizacji inwestycji miałoby około 500 osób. Nieoficjalnie wiadomo, że Polem B interesują się jeszcze dwa inne światowe koncerny cementowe.

  Firma z Irlandii nie należy do światowych potentatów, ale jej roczne przychody wynoszą całkiem dużo, bo 700 mln euro. Firma ta między innymi budowała lotniska w Hongkongu oraz w Belfaście.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama