Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ser z Sieciechowa wyróżniony przez Samorząd Województwa

marbas
Ilustracja przykładowa.
Ilustracja przykładowa. mazovia.pl
Ser Obykolski autorstwa Stanisławy Kowalczyk z Sieciechowa znalazł się w gronie 18 najlepszych w ramach I edycji Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych.

Mazowsze ma bogate i wieloletnie tradycje serowe. Producenci mleka powszechnie wytwarzali ser twarogowy z naturalnie ukwaszonego mleka. Nieco inaczej wyglądała sytuacja nad Wisłą, w mikroregionie Urzecze i na odcinku Wisły od Płocka do Kozienic. Tu produkcją serów (typ gouda czy edamski) zajmowali się m.in. osadnicy olenderscy.

Od szkolenia...

Aby wykorzystać długoletnie tradycje i rozpropagować wśród współczesnych producentów mleka modę i wiedzę na temat serów zagrodowych, od kilku lat urząd marszałkowski organizuje szkolenia skierowane właśnie do małych, jak i większych producentów mleka. Uczestnicy zdobywają na nich praktyczną wiedzę dotycząca produkcji serów oraz tradycji serowych na Mazowszu.

- Pomysł jest odpowiedzią na problemy producentów związane z sytuacją w branży (spadek cen mleka, wzrost koncentracji produkcji surowca i koncentracji przetwórstwa). Szczególnie dla hodowców posiadających mniejsze stada produkcja serów może być ciekawą alternatywą. To także szansa na promocje lokalnej, zdrowej żywności - mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem. Często uczestnikami szkoleń były osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, które chciały częstować swoich gości naturalnymi produktami, pochodzącymi z bezpośredniego sąsiedztwa.

... po konkurs

Kolejnym etapem promocji serów zagrodowych był konkurs. Został on zorganizowany przy współpracy z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i przebiegał dwuetapowo. W etapie okręgowym prowadzonym w sześciu oddziałach MODR, wzięło udział 63 wytwórców indywidualnych

Spośród nich wyłoniono 18 uczestników kolejnego etapu. W tym gronie znalazła się również Stanisława Kowalczyk.

W etapie wojewódzkim oprócz producentów indywidualnych, wzięli udział również producenci rynkowi, działający w ramach tzw. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.

Kapituła Konkursu etapu wojewódzkiego przyznała jedną nagrodę (I miejsce) w grupie producentów rynkowych, trzy nagrody (I, II, III miejsce) i dwa wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych. Tu główne nagrody powędrowały do powiatów: mławskiego, łosickiego, legionowskiego i sochaczewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie