Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej znaczy lepiej, lekko znaczy zdrowo - czyli jak się nie przejeść

oprac. KAK
Boże Narodzenie to święta lubiane i wyczekiwane przez wszystkich: młodszych, starszych, mniej i bardziej grzecznych. To radosny czas, który spędzamy z rodziną i najbliższymi nam osobami. W grudniu, każda gospodyni rozpoczyna przygotowania: gromadzi prezenty, dekoracje oraz sprawdzone przepisy na świąteczne potrawy. Jak smacznie i zdrowo przygotować Wigilię radzi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia znanej marki Winiary.

W zależności od tradycji rodzinnych, na początku wieczerzy najczęściej podawana jest zupa grzybowa lub barszcz. Grzybową możemy podawać z łazankami lub ziemniakami (wariant pierwszy zawiera mniej kalorii). Tajemnicą ich smaku jest dodanie kilku kapeluszy suszonych grzybów. Do czerwonego barszczu można podać pierożki ze śliwkami lub smażone w chrupiącej panierce kapelusze suszonych grzybów. Wielu nie wyobraża sobie Wigilii bez smażonego karpia. Po usmażeniu można zapiec go z miodem i posypać prażonymi migdałami. Te same składniki można dodać do podawanego na zimno, faszerowanego pstrąga.

Smaczna rybka
- Podajmy jak najwięcej potraw z ryb. W ciągu roku nie zawsze mamy czas, aby je jeść, a święta są ku temu doskonałą okazją. - mówi Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia. Najzdrowsze i najmniej kaloryczne są oczywiście ryby w galarecie i ryba po grecku. Śledzie można przyrządzić w sałatce, doprawione majonezem bogatym w kwasy Omega 3 i Omega 6. Dodaje się do nich kukurydzę, ananasy i rodzynki lub, w wersji mniej kalorycznej, ogórek, fasolkę szparagową, kukurydzę, szczypiorek i cebulkę.

Lekkostrawne zastępstwo
Osoby o wrażliwym żołądku powinny pomyśleć o zastąpieniu ciężkostrawnych pierogów z kapustą i kapusty z grochem ich lżejszymi odpowiednikami przyrządzonymi z makiem lub soczewicą. Zamiast kremowej zupy grzybowej, po której w żołądku nie będzie już miejsca na nic innego, przygotujmy delikatny, czerwony barszczyk.

Ciasta pod kontrolą
Spośród świątecznych ciast podawanych na deser polecam aromatyczny piernik - zawarte w nim przyprawy przyspieszą trawienie, a ich aromat wzmocni atmosferę świąt. Warto również przygotować tradycyjny kompot z suszu - zawarty w nim błonnik pomoże nam znieść skutki nieuniknionego tego dnia, nadmiernego apetytu.
Starajmy się przygotować potrawy wigilijne w niewielkich ilościach, tak, by nie jeść ich przez kolejne dni - sylwestrowa kreacja nie jest z gumy. Wypróbowane przepisy na znane i lubiane tradycyjne potrawy można łatwo wzbogacić, tworząc ich unowocześnione warianty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mniej znaczy lepiej, lekko znaczy zdrowo - czyli jak się nie przejeść - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie