Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wielkie święto pizzy! Co przygotowały na ten dzień radomskie pizzerie?

Robert GALIŃSKI [email protected]
Postanowiliśmy sprawdzić, czy czekają na nas jakieś promocje

Pizza to jedno z tych dań, które zadomowiły się na stałe w kulinarnym menu całego świata. Nic zatem dziwnego, że doczekało się swojego święta, które przypada właśnie na dzisiaj.

Pizza nazywana jest włoskim daniem narodowym, chociaż niektóre zapisy zadają temu kłam. Jako pierwsi mieli ją przygotowywać... starożytni Grecy. Przepis od nich opierał się na wypieku ciasta chlebowego z dodatkiem cebuli, czosnku i ziół. Dopiero później potrawa została znacznie zmodyfikowana w słonecznej Italii.

MARGHARITA

Pizza od chwili powstania była daniem biedoty i chłopów południowych krańców Europy. Dopiero w XIX wieku zaczęła pojawiać się na stołach całych Włoszech, a później Europy i świata. Stało się tak za sprawa królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, która zwiedzając wraz z mężem Humbertem I swoje włości zapragnęła spróbować tej prostej potrawy. Monarchini od pierwszego kęsa zachwyciła się plackiem z pomidorowym sosem, do tego stopnia, że postanowiła w królewskiej kuchni zatrudnić kucharza, który zajmował się tylko przyrządzaniem pizzy.

Podobno najbardziej ulubioną kompozycją pizzy władczyni, była pizza w skład, której wchodziły składniki w kolorach włoskiej flagi: mozarella (biały), pomidory (czerwony) i bazylia (zielony). To właśnie stąd wzięła się nazwa najbardziej znana odmiana tego dania pizza Margharita.

TAJEMNICA

Wszyscy, dla których pizza to nie tylko przepis na dobre jedzenie, ale także sposób zarabiania pieniędzy mówią jednym głosem - tajemnica dobrej pizzy tkwi w cieście.

- Oczywiście nie podam przepisu na ciasto, które my przygotowujemy, z wiadomych względów - wyjaśnia tajemniczo Grzegorz Siwiec z restauracji Teatralna. - Ale generalnie cały sekret dobrego spodu do pizzy to odpowiednie "traktowanie" przed rozwałkowaniem. Ciasto musi być dobrze schłodzone, nie może być przerośnięte, i co najważniejsze musi mieć odpowiednią konsystencję. Reszta to dodatki, które można komponować na przeróżne sposoby. I to jest cały urok tego dania - dodaje Pan Grzegorz

NAJLEPSZA Z PIECA

Oryginalna pizza powinna być wypiekana w piecu ogrzewanym drewnem, chociaż bardzo często okazuje się, że restauratorzy przygotowują włoski specjał w piecach elektrycznych. Jednym z nielicznych lokali, gdzie tradycja i rzemiosło nie poddały się nowoczesności i sieciowej technologii, jest radomska pizzeria Da Marco przy ulicy Chrobrego.

- Piec przywiozłem z Włoch, gdzie przez długi czas uczyłem się przygotowywać to danie - wspomina Leszek Paprocki, który pomaga prowadzić restauracje żonie Krystynie. - Praktycznie od podstaw montowałem go sam, chociaż przy konsultacjach z włoskim zdunem, który zajmuje się właśnie tego typu pracami - mówi Leszek Paprocki.

NIELICZNE OFERTY

O ile pizza jest bardzo popularna w naszym regionie, to o dniu, w którym jest świętowana wie niewielu. Zadzwoniliśmy do kilku najpopularniejszych pizzerii w Radomiu i jak się okazało tylko dwie przygotowały na ten dzień specjalną ofertę dla klientów.

Wspomniana, już pizzera Da Marco, do każdej zamówionej dzisiaj pizzy, doda gratis deser typu "tiramisu" i coca - cola.

Kolejną pizzerią, która pamiętała o święcie pizzy, jest lokal przy ulicy Limanowskiego pizzeria Fratelli. - Na każdą zakupioną u nas pizzę, dziś do godziny 18, przewidujemy rabat w postaci 10 procent ceny - oferuje Mateusz Banasiak właściciel restauracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie