MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Bąk z Szydłowca odznaczony medalem przez wicewojewodę mazowieckiego

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Wicewojewoda Artur Standowicz i Jerzy Bąk.
Wicewojewoda Artur Standowicz i Jerzy Bąk. Mazowiecki Urząd Wojewódzki
3 marca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył łącznie 14 odznaczeń państwowych i resortowych. Odznaczono Jerzego Bąka z Szydłowca.

Jerzy Bąk, prezes Towarzystwa Patriotycznego imienia Romana Kotlarza został odznaczony Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej, tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.

Towarzystwo Patriotyczne imienia Romana Kotlarza w Szydłowcu prężnie działa w mieście w celu upamiętnienia Romana Kotlarza. W 2021 roku zorganizowano jubileusz z okazji 45-lecia śmierci księdza. Uroczystej sumie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, na której modlono się o beatyfikację Kotlarza. Po mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą posługę kapłańską Romana Kotlarza i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

W sali kinowej Zamku wyświetlono film dokumentalny poświęcony działalności księdza. Ku zaskoczeniu publiczności, przed rozpoczęciem seansu, Maja Kletowska przy akompaniamencie akordeonowym swojego taty Michała Kletowskiego, zaśpiewała pieśń o Księdzu Romanie Kotlarzu, do której słowa napisał Tadeusz Mikulski. Wieczorem w kościele odbył się koncert Ennio Morricone „Mistrz muzycznych krajobrazów” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Narodowej pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka. Na Rynku Wielkim w Szydłowcu była dostępna wystawa, która dotyczyła księdza Romana Kotlarza. Pokazywała jego życie oraz działalność.

Ponadto rondo, w ciągu ulicy Kościuszki na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej numer 727 i 735 w kierunku północnym do granicy administracyjnej miasta, nosi imię księdza Kotlarza. Wniosek złożyło Towarzystwo Patriotyczne imienia Romana Kotlarza, które już od 2012 roku starało się o nadanie nazwy.

Ksiądz Roman Kotlarz, to symbol radomskiego protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 roku. Zmarł w wieku 48 lat w wyniku obrażeń zadanych przez "nieznanych sprawców" 18 sierpnia 1976 roku. Tuż po otrzymaniu święceń kapłańskich przydzielono go do pracy wikariusza w parafii świętego Zygmunta w Szydłowcu (1954–1956).

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie