Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest druga część "Dziejów Przytyka i okolicznych miejscowości". Mieszkańcy spotkali się z autorami książki

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Mieszkańcy Przytyka w piątek otrzymali drugi już tom opisujący dzieje miasta i okolic Przytyka. Od lewej, historycy - profesor Dariusz Kupisz, oraz doktor Sebastian Piątkowski. Z prawej burmistrz Dariusz Wołczyński.
Mieszkańcy Przytyka w piątek otrzymali drugi już tom opisujący dzieje miasta i okolic Przytyka. Od lewej, historycy - profesor Dariusz Kupisz, oraz doktor Sebastian Piątkowski. Z prawej burmistrz Dariusz Wołczyński. Urząd Miasta i Gminy Przytyk
Mieszkańcy Przytyka licznie stawili się w ostatni piątek 5 kwietnia na spotkanie z historykami, autorami książki „Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości”. Wszyscy byli ciekawi, jaka była historia miasta i okolic w ostatnich stu latach.

Interesujące spotkanie z autorami książki o historii Przytyka

Po ponad pięciu latach od ukazania się pierwszego tomu „Dziejów Przytyka i okolicznych miejscowości” światło dzienne ujrzał. To historia miejscowości od czasów I wojny światowej, aż do współczesności. Burmistrz Miasta i Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński zaprosił mieszkańców na spotkanie 5 kwietnia, kiedy odbyła się promocja książki „Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości od 1918 roku do czasów współczesnych”. Na spotkaniu w Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku najważniejszymi gośćmi byli autorzy publikacji: profesor Dariusz Kupisz, oraz doktor Sebastian Piątkowski.

- Wielokrotnie byłem świadkiem, jak wielkim zainteresowaniem cieszył się pierwszy tom historii „Dzieje Przytyka i okolicznych miejscowości do roku 1918”. Ta publikacja, która ukazała się w 2018 roku, zasłużenie wzbudziła wielkie zaciekawienie, nie tylko mieszkańców naszej gminy. To świadczy, że była potrzeba takich publikacji, które rzetelnie, wnikliwie i drobiazgowo ukaże losy naszej małej ojczyzny – mówił nam wcześniej Dariusz Wołczyński, burmistrz Przytyka.

Choć wcześniej pojawiały się prace historyczne, czy publicystyczne o gminie, to książka profesora Dariusza Kupisza i doktora Sebastiana Piątkowskiego wyjątkowo wnikliwie oświetliła wielowiekowe mroki dziejów Przytyka. Z tego dużego zainteresowania historią powstał więc kolejny tom historii Przytyka. Tym razem prześledzimy na kartach książki okres od I wojny światowej do współczesności.

Przypomnijmy, że czas po pierwszej wojnie światowej był niezwykle ciężki dla ludności Przytyka, a miasteczko uległo sporemu zniszczeniu. W 1915 roku wiele rodzin mieszkało w prowizorycznych szałasach, część przeniosła się w inne okolice. Podczas pierwszego spisu po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku mieszkało tu prawie 2300 osób. Jeszcze większe spustoszenia przyniosła II wojna światowa. Wówczas Niemcy wysiedlili około 2 700 Żydów do gett w Szydłowcu i Przysusze. W 1942 roku Przytyk i okolice zamienione zostały na poligon niemiecki. Zburzono wówczas wszystkie budynki z wyjątkiem kościoła. Mimo tych straszliwych ciosów Przytyk podniósł się ze zgliszczy wojennych.

- Przyznam, że ja sam interesuję się historią Przytyka. Byłem ciekaw, jak rozwijała się choćby oświata, gospodarka, czy samorządność w naszej gminie. Jak po wojnie ludzie tworzyli stowarzyszenia, koła gospodyń, czy Ochotnicze Straże Pożarne. Na pewno nasi mieszkańcy znają rodzinne opowieści swych matek, ojców, dziadków o trudach życia sprzed kilkudziesięciu laty. Dziś te opowieści rodzinne możemy skonfrontować z ustaleniami historyków. Dowiadujemy się, jak organizowała się służba zdrowia, kto stał za tworzeniem spółdzielni rolnych, jak zapobiegliwość mieszkańców pozwoliła rozwijać gminę. Jak Przytyk rozpoczął kolejny etap rozwoju, już w wolnej Polsce – dodaje burmistrz.

Obecnie gmina Przytyk, to przede wszystkim wciąż rozwijająca się uprawa papryki i innych warzyw. Od 1999 roku organizowane są tu Ogólnopolskie Targi Papryki. Atrakcją turystyczną jest zalew w Domaniowie i kolejny zalew - Jagodno. Przez gminę prowadzą liczne szlaki rowerowe, piesze. Przytyk, to również gminne centrum administracyjno-gospodarcze gminy. Jest tu Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarki Komunalnej, komisariat Policji, Urząd Poczty, a także Publiczna Szkoła Podstawowa, Przedszkole Publiczne, Ośrodek Zdrowia, apteki, Centrum Kultury i Biblioteka, Ochotnicza Straż Pożarna, filia Powiatowego Urzędu Pracy, dwa banki. Działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta. 1 stycznia 2024 roku Przytyk odzyskał prawa miejskie po ich odebraniu przed 155 laty.

W trakcie piątkowego spotkania każdy uczestnik mógł bezpłatnie otrzymać książkę, również pierwszą część publikacji. Promocję książki uświetniła również wystawa zdjęć, przedstawiających Przytyk i gminę w minionym stuleciu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie