Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koń w sztuce ludowej - wystawa z okazji skaryszewskiego jarmarku końskiego Wstępy 2024. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Do 20 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie można oglądać wystawę „Koń w sztuce ludowej” ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej.
Do 20 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie można oglądać wystawę „Koń w sztuce ludowej” ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej. Facebook/MGOK Skaryszew
W siedzibie Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie można poczuć klimat Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego Wstępy. Wszystko za sprawą wernisażu wystawy „Koń w sztuce ludowej", która prezentuje bogactwo i różnorodność symboliki oraz roli konia w tradycji ludowej.

Koń w sztuce ludowej - wystawa z okazji skaryszewskiego jarmarku końskiego Wstępy 2024

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej została zaprezentowana dzięki uprzejmości dyrektorki muzeum Ilony Jaroszek, oraz przy wsparciu kuratorki wystawy Jagody Peregończuk.

Ekspozycję tworzą prace z dziedziny rzeźby, płaskorzeźby i malarstwa. Ich autorami są: Romuald Baryłowicz, Stanisław Denkiewicz, Władysław Gruszczyński, Zygmunt Grzybowski, Antoni Jopkiewicz, Jerzy Kaczmarek, Henryk Karaś, Jerzy Kutkowski, Jerzy Krześniak, Anatol Miękus, Antoni Porczak, Dominik Składanek, Grzegorz Szewczyk, Stefan Ślażyński, Paweł Wdowiak.
Każdy z eksponatów opowiada inną historię, składając się na wielowymiarowy obraz konia w życiu codziennym, pracy, sztuce i wierzeniach.

Wernisaż wystawy rozpoczął recital Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie pod batutą kapelmistrza Tomasza Góździa. Swoją obecnością na wydarzeniu zaszczycili: Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Dariusz Piątek, Zastępca Burmistrza Robert Faryna, radni Rady Miejskiej w Skaryszewie: Justyna Grys oraz Piotr Domagała, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, dyrektor Biblioteki w Skaryszewie Joanna Borkowicz, dyrektor PSP w Makowcu Jacek Nowak, dyrektor PSP w Odechowie Tomasz Gogacz, Zespół Ludowy Chomentowianki, stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich.

Po przemówieniach gości kurator wystawy Jagoda Peregończuk przybliżyła istotę wystawy oraz opowiedziała o znaczeniu konia w pracach polowych, jak również tradycjach i obrzędach.

Podczas wystawy uczestnicy mogli odbyć sentymentalną podróż w czasie za sprawą specjalnie przygotowanego na okoliczność wstępów fotoplastikonu, zawierającego fotografie z historii Jarmarku.

Wydarzenie było także okazją do uhonorowania najmłodszych artystów, uczestników konkursu plastycznego „Konik jak Malowany" pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew. Laureaci konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz tradycyjne zabawki z motywem Wstępów wykonane przez twórców ludowych, ufundowane przez Miasto i Gminę Skaryszew. Zwieńczeniem wernisażu był występ kapeli Zbóje Skaryszewskie. Panom na scenie towarzyszył zespół ludowy Chomentowianki, który od lat uświetnia skaryszewskie Wstępy. Wystawę można oglądać do 20 marca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie