Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja poświęcona dziejom Radomia. To niezwykłe kompendium wiedzy. Zobacz zdjęcia

Barbara Koś
Barbara Koś
Podczas konferencji dyrektor Ruszczyk wręczył egzemplarze I tomu szefom radomskich bibliotek. Tom odbiera Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
Podczas konferencji dyrektor Ruszczyk wręczył egzemplarze I tomu szefom radomskich bibliotek. Tom odbiera Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Tadeusz Klocek
Przedstawiciele bibliotek szkolnych i publicznych uczestniczyli w konferencji "Odkrywamy historię Radomia" poświęconej premierze I tomu monografii „Dzieje Radomia do roku 1795”, która odbyła się w środę, 15 listopada, w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu, przy ulicy Kościuszki 5A.

Konferencja "Odkrywamy historię Radomia" poświęcona I tomowi monografii „Dzieje Radomia do roku 1795” odbyła się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu

Na konferencję przyszło bardzo wielu bibliotekarzy zainteresowanych nie tylko przeszłością swego miasta, ale także samym dziełem - jest to przecież wyjątkowe wydawnictwo, które będzie opisywało w czterech tomach pełną historię dziejów Radomia.

Podkreślił to dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Leszek Ruszczyk, witając gości.

O monografii oraz o Muzeum Historii Radomia opowiedział wicedyrektor Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Adam Duszyk.

Monografia autorstwa historyków prof. dr. hab. Dariusza Kupisza z Instytutu Historii UMCS w Lublinie i dr. Macieja Trzecieckiego z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk to efekt współpracy miasta i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wydania monografii podjęły się wspólnie: Resursa Obywatelska i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Promocja tomu miała miejsce 9 października w "Malczewskim".

Monografia historii Radomia to doskonały materiał, pozwalający poznać bogatą historię naszego miasta. Dowiadujemy się, jakimi zajęciami parali się nasi przodkowie, jak funkcjonował samorząd miasta, oświata, jakie ważne wydarzenia polityczne miały miejsce w naszym mieście.

- To pierwsze, pełne kompendium wiedzy o Radomiu - mówił dyrektor Duszyk.

W 2023 roku planowane jest wydanie dwóch tomów. Pierwsze 100 egzemplarzy jest edycją limitowaną, wydaną specjalnie z okazji 100-lecia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Tomy trzeci i czwarty powstaną do roku 2026, po zakończeniu kompleksowych badań –tom drugi - obejmie lata 1795–1915/1918, tom trzeci - lata 1915/1918–1945, a tom czwarty - lata 1945–2022.

Tom już teraz można nabyć w kasie muzeum.

Natomiast podczas konferencji dyrektor Ruszczyk wręczył egzemplarze I tomu szefom radomskich bibliotek.

Jeśli chodzi o Muzeum Historii Radomia, jak przypomniał dyrektor Duszyk, to nowoczesna ekspozycja, łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami. W zabytkowych wyremontowanych kamienicach radomskiego Rynku powstała efektowna, trzykondygnacyjna wystawa, będąca efektem zarówno pracy historyków oraz muzealników, jak i specjalistów od identyfikacji wizualnej.

O innych publikacjach dostępnych w Muzeum opowiedział Marcin Kępa.

Na koniec konferencji wyświetlony został film „100 lat historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”.
[przycisk_galeria]

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto