Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Teatru w Łaźni w Radomiu. Byl mondram i tort

Barbara Koś
W poniedziałek obchodzony był Międzynarodowego Dnia Teatru. Podkreślono to święto w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

Najpierw był monodram "Szekspir siedmiu błaznów" w wykonaniu Piotra Kondrata, aktora radomskiego Teatru Powszechnego.
"Szekspir - siedmiu błaznów" to teatr jednego aktora, w którym wątki wysnute z siedmiu sztuk Szekspira tworzą esencję dzieł dramaturga wszechczasów.

Aktor pojawił się na scenie w postaci duch zmarłego przed czterystu laty Williama Szekspira i w jego imieniu powołał do życia postaci z siedmiu sztuk tego autora. To bohaterowie z "Burzy", "Komedii omyłek", "Ryszarda III" , "Snu nocy letniej", Jak wam się podoba", "Wieczoru trzech króli" i "Króla Leara".

A potem? Zacytujmy krtytyków. -Pokazany w monodramie świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają. Każda z tych błazeńskich postaci jest krzywym zwierciadłem dla otaczającego nas świata i ludzkich ułomności: manipulujący innymi Ryszard Trzeci, dziecinnie rozwiąźli bracia Dromio, przepity Trynkulo ze swoimi infantylnymi marzeniami o władzy nad światem, narcystyczny Probierczyk, demoniczny i okultystyczny Puk i szalony terapeuta Feste, który w swoim zwierciadle ukazuje pychę jako poważną chorobę naszych czasów...

O czym rozmawia Szekspir z tymi błaznami ? A może to bardziej spowiedź niż rozmowa ? Ostatni błazen - z "Króla Leara"- mówi, że "odejście ze świata trzeba przyjąć tak jak kiedyś przyjście - z poczuciem, żeśmy do tego dojrzeli".

Scenariusz i wykonanie - Piotr Kondrat z towarzyszeniem dźwięków perkusji; Reżyseria - Maciej Ferlak. Premiera monodramu miała miejsce w w Krakowie w 2015 roku. "Szekspira - siedmiu błaznów" Piotr Kondrat pokazał już na ubiegłorocznych festiwalach szekspirowskich w Krajowej (Rumunia) i w Gdańsku.

Po spektaklu Danuta Dolecka, aktorka Teatru Powszechnego, odczytała tegoroczne orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru. Co roku orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W 2017 roku autorką orędzia jest francuska aktorka Isabelle Huppert, która mówi między innymi o sile teatru. Podkreśla, że jego moc tkwi w „globalizacji”. W teatrze jesteśmy bowiem obywatelami świata, możemy przekraczać granice państw, kontynentów, kultur, ciągle i na nowo czerpać z literackiej i kulturowej przeszłości.

Tegoroczne orędzie do polskiego środowiska teatralnego przygotował Leszek Mądzik. Dopomina się o teatry zbudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy, krzyczące dramatem człowieka. Mówi także o teatrze jako przestrzeni spotkania. To orędzie odczytał Marcin Rusek.

Potem Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni, zaprosiła wszystkich obecnych na wspaniały tort.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie