Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mirów. Trzecia edycja Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego

mk
Trzecia edycja Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego.
Trzecia edycja Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego. Gmina Mirów
W niedzielę, 17 czerwca w Mirowie w parku, tuż przy urzędzie gminy odbyła się trzecia edycja Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego.

W przeglądzie uczestniczyły zespoły obrzędowe z całego regionu radomskiego, prezentując podczas występów ludowe obrzędy i zwyczaje. Łącznie na scenie zaprezentowały się 22 zespoły śpiewacze, co dało 150 uczestników. Wystąpiły grupy z powiatu szydłowieckiego, radomskiego, zwoleńskiego, a także przysuskiego. Każdy z nich otrzymał pamiątkowe dyplomy oraz statuetkę.

Z czym związane były występy?
Uczestnicy mieli za zadanie wykonać utwory związane z następującymi zwyczajami i obrzędami dorocznymi: chodzeniem po dyngusie, gaikiem, chodzeniem z kogutkiem, sobótkami, Świętem Matki Boskiej Zielnej, zbiorem ziemniaków, obróbką lnu, darciem pierza, chodzeniem kolędników z gwiazdą lub turoniem, chodzeniem z szopką, Świętem Trzech Króli, Świętem Matki Boskiej Gromnicznej i kusakami, chrzcianmi oraz weselem.

Znani folkloryści w jury
Komisja konkursowa w składzie Adolf Krzemiński, Marian Popis, Grażyna Wieczerzyńska miała nie mały orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie zespoły prezentowały się znakomicie, jednak Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze zdobył zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych. Komisja przyznała cztery równorzędne drugie miejsca następującym zespołom: „Strykowianki” ze Strykowic Górnych, Zespół Śpiewaczy z Korzyc, „Gołcunecki” z Gałek, „Korzenie” z Łaguszewa. Trzecie miejsce zdobyły trzy zespoły: „Mirowianki” z Mirowa Starego, „KGW Rudki” z Rudek, a także „Zdziechowianki” ze Zdziechowa.

Wyróżnienia natomiast otrzymały następujące zespoły: „Raz Na Ludowo” z Gorynia, „Niezapominajki” ze Zbijowa Dużego, „Zaborowianki” z Zaborowia, „Rogowianki” z Rogowa, „Ostałki” z Ostałówka, „Broniowianki” z Broniowa, „Stokrotki” ze Zbijowa Małego, a także jedyna solistka tego przeglądu ludowej pieśni – Bogusława Grzywa.

Przed publicznością w Mirowie wystąpił zespół Radosne Nutki, który powstał we wrześniu 2017 i działa przy Publicznej Szkole Podstawowej w Mirowie. Skład osobowy zespołu stanowią dzieci uczęszczające do klas II-VII szkoły podstawowej, które poprzez kontakt z muzyką poznają polska kulturę ludową i kulturę regionu. - Celem działalności zespołu jest przekazywanie autentycznego folkloru polskiego, by kultura ludowa i tradycje zostały ocalone od zapomnienia i służyły następnym pokoleniom - mówił Artur Siwiorek, wójt gminy Mirów. Swoimi koncertami zespół uświetnia uroczystości szkolne, okolicznościowe, gminne, a także środowiskowe.

Ponadto zaprezentowało się Stowarzyszenie Edukacyjno – Folklorystyczne Wrzos, które powstało już kilka miesięcu temu, a inicjatorkami Stowarzyszenia są Beata Mnich i Aneta Pytoń – Grabda, Jego celem jest aktywne uczestnictwo w tworzeniu i upowszechnianiu kultury ludowej oraz popularyzowanie polskiej twórczości poza granicami kraju. Celem stowarzyszenia jest również organizowanie warsztatów folklorystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również uczestniczenie i współudział w organizowaniu imprez, koncertów, festiwali, oraz konkursów folklorystycznych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie