matura
  Kaziki 2017 w Radomiu. Ksiądz prałat Edward Poniewierski...

  Kaziki 2017 w Radomiu. Ksiądz prałat Edward Poniewierski laureatem Nagrody Świętego Kazimierza

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Ksiądz prałat Edward Poniewierski laureatem Nagrody Świętego Kazimierza.
  1/31
  przejdź do galerii

  Ksiądz prałat Edward Poniewierski laureatem Nagrody Świętego Kazimierza. ©Szymon Wykrota

  W niedzielę w Resursie Obywatelskiej zakończyły się "Kaziki 2017".
  Ostatni dzień „Kazików 2017”, święta patrona miasta rozpoczął w IV Wielki Test Wiedzy o Radomiu w Resursie Obywatelskiej.

  Tym razem zgłosiło się aż 30 drużyn, rekrutujących się z różnych grup zawodowych i społecznych. Pojedynek prowadzony przez Renatę Metzger i Marcina Kępę miał niezwykle zacięty charakter. Wszyscy uczestnicy wykazywali się tak dobrą wiedzą, że o ile III miejsce bezapelacyjnie przyznano drużynie Klub Nasza Szkapa, pretendenci do I miejsca: ekipa Muzeum imienia Malczewskiego oraz drużyna Bractwa Rowerowego uzyskały jednakową ilość punktów. Potrzebna była więc dogrywka, która, równie zacięta, nie przyniosła rozwiązań.

  I miejsce przyznano zatem ex aequo ekipie Muzeum w składzie: Mariusz Król, Piotr Rogólski i Krzysztof Skarżycki i ekipie Bractwa Rowerowego w składzie: Łukasz Zaborowski, Paweł Błach i Bartłomiej Drąg.

  Teraz nadszedł punkt kulminacyjny wieczoru: ogłoszenie laureata Nagrody Świętego Kazimierza za rok 2016.

  Jak przypomniał Jakub Mitek, Nagroda przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia dokonane w minionym roku.

  Kapituła Nagrody nominowała 5 kandydatów. To Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia „Radomski Czerwiec 76”, Barbara Łopyta – portal społecznościowy „Radom. Retrospekcja”, ksiądz Edward Poniewierski, Łukasz Wykrota –Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści” oraz Stowarzyszenie „VADE MECUM”.

  Decyzją Kapituły laureatem Nagrody został ksiądz prałat Edward Poniewierski. Przyznając mu tę Nagrodę Kapituła wzięła pod uwagę stałą popularyzację historii Radomia – ostatnio poprzez wydaną w 2016 roku publikację Szczepana Kowalika „Fabrica ecclesia. Żywot i sprawy radomskiego proboszcza, księdza Piotra Górskiego oraz albumu ”Z wiary ojców. Diecezja radomska” a także współorganizowanie radomskich obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

  W ubiegłych latach ksiądz Edward Poniewierski zainicjował powstanie Muzeum Katedralnego oraz czuwał nad generalnym remontem zabytkowego budynku radomskiej katedry wykonanym w latach 2007 – 2013. Laureat zajmuje się także popularyzacja kultury i sztuki poprzez organizowanie w katedrze koncertów i występów wybitnych aktorów między innymi w ramach Verba Sacra. Zajmuje się też spuścizną wybitnego malarza, księdza Władysława Paciaka.

  Nagrodę wręczył przewodniczący Kapituły Karol Semik, wiceprezydent Radomia.

  - To co jest wydarzeniem związanym z nagrodą świętego Kazimierza, to coroczne przywoływanie dorobku mieszkańców miasta - mówił wiceprezydent Semik. - W tym roku nominowani reprezentują różne działania, miejsca i wzmacniają pozytywny wizerunek Radomia

  - Postać świętego Kazimierza wydobył z niepamięci pierwszy biskup radomski, Edward Materski – przypomniał ksiądz Edward Poniewierski odbierając nagrodę. –Bo przez stulecia zapomnieliśmy o tym świętym. Dzięki niemu ten święty królewicz jest patronem Radomia. Mówiąc o nagrodzie przywołam słowa Matki Teresy z Kalkuty, która mówiła: Jestem świadoma, że jesteśmy maleńką kroplą w wielkim oceanie nędzy i cierpienia, ale jeżeli nie byłoby tej kropli, to ludzkie cierpienie i nędza byłyby jeszcze większe. Gdyby w życiu naszego miasta zabrakło tych różnych kropli, którymi jest działalność wszystkich nominowanych, to nasze miasto byłoby uboższe. A tak może być coraz bardziej kochane. Dziękuję tym wszystkim, którzy podjęli decyzję o przyznaniu tej nagrody – zakończył laureat.

  Po uroczystości odbył się koncert grup artystycznych z polskiego progimnazjum imienia Jana Pawła II w Wilnie. Młodzież pokazała wileńskie ”Kaziuki”. Obecna była dyrektor szkoły, Janina Sawicka. Miłym akcentem było wręczenie laureatom IV Wielkiego Testu o Radomiu oraz laureatowi nagrody świętego Kazimierza wielkich palm Kaziukowych przywiezionych przez gości specjalnie z Wilna. Goście z Wilna otrzymali w zamian radomskie Klucze Świętego Kazimierza.

  Zobacz galerię

  Ksiądz prałat Edward Poniewierski ma 64 lata. Pochodzi z Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku z rąk Sługi Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego w Sandomierzu. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii moralnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 7 marca 1991 roku został mianowany kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Radomiu. Po reorganizacji Kościoła w Polsce bullą papieską z 25 marca 1992 r., został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji radomskiej. Przez kilka lat pełnił też posługę ojca duchownego kleru i diecezjalnego dyrektora Unii Apostolskiej kapłanów. Z dniem 5 sierpnia 1996 r. został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. W sierpniu 1999 roku posługę pasterską w diecezji przejął nowy biskup diecezjalny, bp Jan Chrapek, który w dzień swego ingresu poprosił go, by podjął obowiązki kanclerza kurii diecezjalnej. Nominację otrzymał 4 września 1999 roku. 29 czerwca 2002 roku został proboszczem parafii katedralnej w Radomiu pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny i Dziekanem Dekanatu Radom Centrum, a 24 Czerwca 2004 roku otrzymał godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II zostając prałatem. Od 2013 roku jest kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2017. Zobacz finałową dwunastkę!

  Miss Ziemi Radomskiej 2017. Zobacz finałową dwunastkę!

  Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

  Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia