matura
  Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Sobótki

  Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Sobótki

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w sobotę, 24 czerwca,w godzinach: 18 – 24 na Sobótki.
  Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Sobótki
  W godzinach 19.00-20.30 muzeum zaprasza na widowisko inspirowane słowiańskim świętem „Kupalnocką”w wykonaniu zespołów: „Guzowianki” z Guzowa oraz „Ostałki” z Ostałówka, zakończone uroczystym puszczaniem wianków na wodę do rzeczki Kosówki.Celem widowiska nie jest dokładna rekonstrukcja obchodów sobótkowych, na temat których wiadomo niewiele, ale raczej odtworzenie ducha tego święta i przybliżenie jego wybranych aspektów oraz związanej z nimi symboliki. Na potrzeby spektaklu zostaną zaangażowane dwa zespoły ludowe: zespół „Ostałki” z Ostałówka, specjalizujący się w tradycyjnym śpiewie oraz młodzieżowy zespół „Guzowianki” z Guzowa, który w sposób interesujący i atrakcyjny również dla młodszego pokolenia, czerpie inspirację z bogatej tradycji ludowej.

  Widowisko zakłada wykorzystanie takich stałych elementów obchodów sobótkowych, jak: tradycyjne pieśni sobótkowe, taniec i zabawa wokół ogniska oraz puszczanie wianków na wodę.

  Dla podniesienia atrakcyjności przedstawienia, jak również w celu zaangażowania widzów i zachęcenia ich do wspólnej zabawy, widowisko zaplanowane jest w ten sposób, by zarówno „aktorzy”, jak i „publiczność” odbyli wspólną drogę do wybranych chałup usytuowanych w centralnej części Muzeum, by następnie przejść razem nad staw. Z każdej z chałup męscy przedstawiciele zespołów ludowych zabiorą na sobótkową zabawę przy ognisku po kilka dziewcząt. Niepowtarzalność i koloryt widowisku doda wykorzystanie do tego celu pojazdów (wozów, bryczek) zaprzęgniętych w konie.

  Dodatkowo obejrzeć będzie można wystawę pojazdów: wozów, bryczek itd.) z tymczasowo nieczynnej ekspozycji „Na wiejskiej
  drodze”.
  Trwać będą warsztaty plastyczne dla dzieci.

  Przez cały czas imprezy będzie zabawa przy ognisku połączona ze śpiewami sobótkowymi, tańcami i muzyką oraz wiciem wianków. Śpiewy sobótkowe poprowadzą zespoły śpiewacze: „Ostałki” z Ostałówka i „Przystalanki” z Przystałowic Małych przy towarzyszeniu zaproszonych kapel ludowych.

  Odbędzie się potańcówka „Pod Dębem” przy muzyce kapel ludowych Braci Pańczaków z Sadów i Jana Kmity z Przystałowic Małych. Trwać będzie zabawa taneczna „Poszukiwanie kwiatu paproci”.
  Bilety:10 zł, ulgowy- 6 zł, parkingowy - 3 zł.  Zobacz też: Ratusz w Radomiu (wnętrze-wideok z wieży)


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy:

   Miss Lata 2017. Zobacz piękne dziewczyny!

   Miss Lata 2017. Zobacz piękne dziewczyny!

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Wideo

   Galerie

   Jedzenie i zabawa

   Styl życia

   Gry On Line - Zagraj Reklama