Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Festiwal "Okna" 2018. Premiera spektaklu "Przekładaniec" i dyskusja o transplantologii

Barbara Koś
Festiwal "Okna" 2018 w Radomiu. . Premiera spektaklu "Przekładaniec" i dyskusja o transplantologii.
Festiwal "Okna" 2018 w Radomiu. . Premiera spektaklu "Przekładaniec" i dyskusja o transplantologii. Barbara Koś
Premiera spektaklu Teatru Resursa "Przekładaniec" według opowiadania Stanisława Lema, która odbyła się w czwartek w Resursie Obywatelskiej oraz dyskusja o transplantologii i filozofii to kolejne wydarzenie Festiwalu Filozofii imienia profesora Kołakowskiego "Okna".

Od premiery "Przekładańca" minęło pół wieku. Zrealizowana w 1964 roku nowela filmowa Andrzeja Wajdy ze słynną rola Bogumiła Kobieli, opowiadała o wydarzeniach rozgrywających się w przyszłości, u progu XXI wieku. Była to wówczas klasyczna opowieść science fiction.

Mamy ten wiek. Dlatego spektakl "Przekładaniec" przygotowany przez Teatr Resursa i reżyserowany przez Marcina Fortunę oglądamy dziś inaczej. I właściwie nie jest on wcale tak śmieszny i groteskowy, jak kiedyś.

Bohater opowiadania, kierowca rajdowy, Richard Fox, wielokrotny medalista, zdobywca wielu nagród, odnosi sukcesy wraz ze swym bratem, Thomasem, który świetnie się sprawdza w roli pilota. Udział w kolejnym ważnym rajdzie samochodowym kończy się tragicznie. Bracia ulegają groźnemu wypadkowi i z poważnymi obrażeniami trafiają do kliniki prowadzonej przez genialnego doktora, specjalizującego się w przeszczepach ludzkich organów. Ofiary tragicznej katastrofy zostają poddani skomplikowanym operacjom. Niestety, obydwu mężczyzn nie udaje się ocalić. Doktor ratuje życie jedynie Richardowi, który, jak się okazuje, ma przeszczepionych wiele organów Thomasa.

Gdy żona zmarłego próbuje uzyskać należne jej odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, wybucha skandal. Firma postanawia wypłacić zaledwie 30 procent całej sumy, uzasadniając decyzję tym, że pochowano jedynie część zmarłego. Reszta narządów Thomasa "żyje" i normalnie funkcjonuje w ciele jego brata. Richard, któremu również należy się odszkodowanie, postanawia wyegzekwować pieniądze od firmy ubezpieczeniowej, angażując adwokata. Sprawa okazuje się bardzo trudna.

Tymczasem dochodzi do kolejnego tragicznego wypadku podczas rajdu. Ginie wdowa po Thomasie. Richardowi znów udaje się przeżyć groźną kolizję dzięki interwencji genialnego chirurga. "Poskładany" z narządów ofiar wypadku rajdowiec ma już niewiele własnych części. Ba, ma nawet części psa boksera, który nieopatrznie znalazł sie na trasie wypadku. Pojawia się znowuż kwestia wypłaty ubezpieczenia.

Cała akcja toczy się wokół pytania, ile jeszcze jest Richarda Foxa w Richardzie Foxie oraz jaka jest jego właściwa osobowość prawna.

W zakończeniu w ciele złożonym z różnych przeszczepów z Richarda pozostaje tylko twarz, mózg przeszczepiony został od jego nowego pilota, który także zginął.

Przedstawienie zrobione jest bardzo dobrze. Z uwagi na ciągle zmieniającą się osobę Richarda, główną rolę odgrywa mecenas w doskonałym wykonaniu Hanny Zembrzyńskiej. Ryszard zaczyna się jako Dariusz Wróbel, by potem przemieniać się w hybrydowe postaci, także kobiet a nawet psa...! Bardzo jest to pomysłowe i zabawne.

Wszyscy inni wykonawcv: Edyta Podkowa - Cieślik, Dorota Lewandowska, Monika Kornafel, Jolanta Nędzi i Robert Jabłoński są bardzo wiarygodni a przedstawienie jest zwarte i dynamiczne, co jest zasługą reżysera, Marcina Fortuny.
Jest to zatem kolejna udana premiera Teatru Resursa i życzyć mu należy sukcesów na przeglądach ogólnopolskich, na których teatr systematycznie bywa.

Po zasłużonych brawach rozpoczęła się dyskusja z udziałem profesora, Ireneusza Nawrota, chirurga, transplantologa Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, filozofa, doktora Wiesława Chudoby, Roberta Stępniewskiego, szefa Teatru Resursy i Marcina Kępy, prowadzącego spotkanie.

Profesor Nawrot chwalił przedstawienie. - Te wszystkie zagadnienia pokazane w sztuce nie są dziś fikcją- mówił profesor.- Przeszczepy i kwestie z nimi związane są dziś aktualne. Dużo mówi się o pozyskiwaniu narządów i problemach z tym związanych. O lękach, które w nas są w związku z pobieraniem narządów.

Profesor Nawrot przypomniał historię transplantologii i jej najważniejsze osiągnięcia. Choć budzi kontrowersje, często bywa jedynym sposobem na uratowanie komuś życia.

Stanisław Lem pisał teksty, uważane przez wielu za fikcję. O sporze profesora Kołakowskiego z Lemem mówił Wiesław Chudoba.

Kołakowski skrytykował książkę Stanisława Lema "Summa technologiae", wydaną w 1964 roku.Lem stara się zmierzyć tam z problemami, czasami wcale nie tak odległej, przyszłości, a z punktu widzenia teraźniejszości, z problemami nader aktualnymi. Podstawowym zagadnieniem jakim zajmuje się Lem w książce, są problemy cywilizacji pozbawionej ograniczeń - zarówno technologicznych, jak i materialnych. Autor spogląda także na etyczne i filozoficzne konsekwencje przyszłych technologii. -

Kołakowski opublikował krytyczną recenzję - mówił doktor Chudoba. -To bardzo Lema bolało. Tak, niektóre tematy poruszane wtedy przez autora leżały całkowicie w dziedzinie science-fiction, a obecnie stały się tematami ważnymi i aktualnymi, jak: rzeczywistość wirtualna, nanotechnologia, czy sztuczna inteligencja. Dopiero w latach 90- tych pisarz w jednym z esejów mógł dać odpór Kołakowskiemu...

Wiesław Chudoba opowiadał też słuchaczom o swojej znajomości z profesorem Kołakowskim.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Pożar pustostanu przy Torowej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie