Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. "Najukochańszemu Tatusiowi, Drogiej Mamie..." wystawa starych pocztówek w miejskiej bibliotece

Barbara Koś
O wystawie opowiadał Tomasz Staniszewski.
O wystawie opowiadał Tomasz Staniszewski. Tadeusz Klocek
Wystawę kart okolicznościowych z XIX i XX wieku wysyłanych przez dzieci Marcelego Szafrańskiego, ze zbiorów Tomasza Staniszewskiego otwarto w środę w sali wystawienniczej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piłsudskiego 12.

Tytuł wystawy brzmi: "Najukochańszemu Tatusiowi, Drogiej Mamie... "a otwarcie odbyło się na kilka dni przed Dniem Matki.

Na wystawie można zobaczyć nie tylko piękne karty z przełomu wieków. Sa także fotografie rodzinne Marcelego Szafrańskiego ze zbiorów Wojciecha Szepetowskiego.

Marceli Szafrański - urodził się w Radomiu w 1861 roku. Po ukończeniu szkoły średniej w Radomiu i studiach prawniczych w Warszawie wrócił do Radomia i poświęcił się pracy rejenta. Pracował w Radomiu i Iłży. Wyróżniał się pracowitością i sumiennością, wiele czasu poświęcał działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomiu. Był jej sekretarzem, a także współtwórcą kasy zapomogowo-pożyczkowej. Z pietyzmem gromadził zabytki kultury materialnej, posiadał jeden z najpiękniejszych zbiorów numizmatycznych i medalierskich. Jego kolekcja zawierała także autografy królów polskich, broń: szable, pałasze, pistolety i halabardy oraz zbroje rycerskie. Zbierał to z myślą o zabezpieczeniu przed rozproszeniem reliktów przeszłości i zachowaniem ich dla przyszłych pokoleń. Posiadał też duży zbiór książek historycznych. W 1914 roku zbiory te częściowo zostały zrabowane przez złodziejskie bandy, grasujące podczas wojennej zawieruchy. Ocalałe rodzina sprzedawała już po 1945 roku w warszawskich sklepach „Desy”.

W czasie powadzonych badań nad wykopaliskiem w Skarżysku–Kamiennej zaziębił się i zmarł na zapalenie płuc. Został pochowany na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.
Na wystawie w radomskiej książnicy na nowo spotykają się ze sobą pamiątki rodziny Szafrańskich, które rozproszył czas i historia.
Organizatorzy wystawy maja nadzieje, że tą ekspozycją przybliżą zapomnianą dziś postać człowieka zasłużonego dla Radomia.

ZOBACZ TAKŻE: Noc Muzeów 2018 w Radomiu. MCSW Elektrownia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie