Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Powstał internetowy Katalog Zabytkowej Architektury naszego miasta

Barbara Koś
Marta Trojanowska w imieniu swoim i Olgi Stawczyk zaprasza do tworzenia Katalogu Zabytkowej Architektury Radomia.
Marta Trojanowska w imieniu swoim i Olgi Stawczyk zaprasza do tworzenia Katalogu Zabytkowej Architektury Radomia. Barbara Koś
W internetowym Katalogu Zabytkowej Architektury Radomia dokumentowane są zabytkowe detale klatek schodowych jak żeliwne schody czy posadzki.

Katalog Zabytkowej Architektury Radomia dokumentuje już około 130 radomskich kamienic. Jest dostępny na bezpłatnej stronie: kptg3l.webwavecms.com.

- Ale Katalog wciąż jest otwarty - mówi Marta Trojanowska, bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej i Olga Stawczyk, konserwator zabytków. -I naprawdę wiele jest jeszcze do zrobienia.

Pierwsza była Marta, która od dawna zachwycały stare posadzki ukryte w przedwojennych kamienicach. - Czy mogą one kogoś zainteresować? -zastanowiła się. - Z pewnością. W kaflach zostało ukryte przemijające piękno.

Marta założyła na Facebooku stronę Radomskie posadzki. Wzorem były istniejące już strony poświęcone posadzkom warszawskim, krakowskim i szczecińskim, na których mieszkańcy zamieszczają fotografie przedwojennych wzorów. Zaprosiła do współtworzenia strony i nadsyłania lub samodzielnego umieszczania na stronie fotografii odnalezionych posadzek.

- I wtedy zgłosiła się do mnie Olga - opowiada Marta. - Okazało się, że Olga od dawna fotografuje i opisuje elementy żeliwne klatek: balustrady, schody, balkony...

-Połączyłyśmy nasze siły tworząc Katalog Zabytkowej Architektury Radomia - opowiada Marta. - Olga jest mózgiem strony. Zaprojektowała ją, i prowadzi a dostarczam jej fotografie. Połączyła nas wspólna pasja i teraz kontynuujemy swoją prace badawczą razem.

Celem ich pracy jest odkrycie i dokumentowanie takich elementów architektury Radomia, które nie są dostępne dla każdego mieszkańca ponieważ są to zamknięte klatki schodowe czy podwórka. Uważają, że Radom jest pod tym względem miastem wyjątkowym. W XIX wiecznych kamienicach udaje się odnaleźć wiele dobrze zachowanych elementów żeliwnych. Podobnie jak posadzki. Zebrany materiał jest stale opracowywany i powiększany. Ma służyć nie tylko podziwianiu, ale jest materiałem porównawczym do badań dotyczących zabytków architektury, wpływów historycznych czy rozwoju przemysłu.

- Chcemy pokazać, że Radom ma się czym pochwalić- podkreślają panie.

Skontaktowało się już z nimi wiele osób o podobnych zainteresowaniach z całej Polski. Niektórzy wręcz zazdroszczą, że Radom ma tyle zachowanych oryginalnych posadzek czy elementów żeliwnych. Okazuje się, że w zaborze rosyjskim, także w rejonie Radomia elementy żeliwne występowały częściej niż w innych rejonach Polski.

- Nie znajdziecie tutaj zdjęć i opracowań najbardziej znanych zabytków Radomia - piszą na wstępie Katalogu Marta Trojaanowska i Olga Stawczyk. - Zwykle nic im nie grozi - o kościoły, muzea, czy o siedziby różnych instytucji zadbają ich użytkownicy. W pierwszej kolejności pokażemy wam zabytki przez małe "z", te, których los może nie potoczyć się szczęśliwie. Pokażemy wam piękno, nie zawsze oczywiste, takie, które dopiero trzeba nauczyć się dostrzegać, piękno często ukryte pod warstwą kurzu, brudu, schowane za szarymi elewacjami i głęboko w podwórzach. Piękno niekiedy nawet niechciane - dlatego właśnie nim się zajmiemy w pierwszej kolejności. Mamy nadzieję, że zaprezentowane obiekty was też zachwycą, bo nie wiadomo, jak długo jeszcze będą miały taką możliwość.

Może macie jakieś inne pomysły, którymi warto się z nami podzielić?
Zapraszają do kontaktu i współpracy! Kontakt: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie