Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wstrzymano zdjęcia do filmu „Klecha”. Nie mają pieniędzy

Marcin Genca
W filmie „Klecha” główne role grają Ireneusz Czop, debiutująca na ekranie Paulina Nadel oraz Piotr Fronczewski.
W filmie „Klecha” główne role grają Ireneusz Czop, debiutująca na ekranie Paulina Nadel oraz Piotr Fronczewski. Marcin Genca
Rozpoczęte w wakacje zdjęcia do filmu „Klecha”, opowiadającego o wydarzeniach Czerwca 1976 i losach księdza Romana Kotlarza zostały wstrzymane. Powód? Brak funduszy.

Biskup ubolewa

Współproducentem dzieła jest Kuria Diecezji Radomskiej, stąd reakcja biskupa radomskiego.

- Kilka osób usiłuje znaleźć środki na kontynuację filmu. Są starania różnych instytucji, by ten film powstał. Szkoda, że były instytucje, które odrzuciły propozycję współpracy i pomocy w jego nakręceniu - mówił biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Jak dotąd nakręcono sceny zbiorowe na trasie radomskiej pielgrzymki, kolejne miały być realizowane we wrześniu w centrum Radomia.

Komu to przeszkadza?

Nieoficjalnie wiemy, że twórcy filmu od początku zmagali się z wielkimi problemami, nie tylko finansowymi. - Niektórym środowiskom jest nie w smak, że taki film powstaje, wolą dzieła o pedofilii w Kościele. Pomimo wcześniejszych deklaracji, wielu sponsorów wycofało się z finansowania, a miasto Radom w ogóle nie było zainteresowane takim filmem - mówili nasi informatorzy.

Sam tytuł „Klecha” wziął się od kryptonimu akt operacyjnych spraw Służby Bezpieczeństwa, prowadzonym przeciwko księżom. Producentem i reżyserem filmu jest Jacek Gwizdała, który wyprodukował między innymi głośny film dokumentalny „Miasto z wyrokiem” o wydarzeniach radomskich w 1976 roku.

Najlepsi aktorzy

W obrazie mieli wystąpić najlepsi aktorzy, w tym Piotr Fronczewski, Danuta Stenka, Artur Żmijewski czy Wojciech Pszoniak.

Premiera miała odbyć się 17 października 2018 roku. Jedną z postaci jest ksiądz Roman Kotlarz, uważany za niezłomnego kapłana czasów komunizmu. Po tym, jak błogosławił tłum zbuntowanych robotników ze schodów kościoła Świętej Trójcy w Radomiu w czerwcu 1976 roku zaczął być prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Zmarł w wieku 47 lat wskutek pobicia przez „nieznanych sprawców”.

Zobacz też: Plan filmu "Klecha"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie