Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na film o doktorze Zacheuszu Pawlaku

Barbara Koś
W roli młodego Zacheusza Pawlaka wystąpi Dawid Maksymilian Jarosz.
W roli młodego Zacheusza Pawlaka wystąpi Dawid Maksymilian Jarosz.
Film „Zacheusz” jest dokumentem ukazującym niezwykłe losy Zacheusza Pawlaka - harcerza, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Majdanka, po wojnie znanego radomskiego lekarza.

Obraz powstał jako kolejna produkcja z cyklu „Portrety Radomskie”, ukazującego wybitne i zasłużone, ale często zapomniane postacie naszego miasta. Przygotowany przez „Resursę” film duży nacisk kładzie na przedstawienie wojennych losów bohatera. W dokumencie wypowiadają się członkowie rodziny, współpracownicy i przyjaciele, a także eksperci z dziedziny historii.

Obraz zawiera wiele fabularyzowanych scen, ukazujących wydarzenia opisane przez Pawlaka w książce „Przeżyłem..” Opowie o wybranych epizodach z życia bohatera, między innymi o dobrowolnym zgłoszeniu się na gestapo celem ratowania swoich braci, o traumie Majdanka, a także o powojennej działalności doktora i o klątwie ciążącej na całej jego rodzinie.

Film reżyserują Piotr Buczak i Paweł Puton, Zdjęcia: Piotr Buczak, Karol Łukasiewicz, Tomasz Celi. W roli Zacheusza Pawlaka wystąpił Dawid Maksymilian Jarosz. W filmie graja również: Paweł Kozieł - niemiecki policjant, Łukasz Dulęba - kolega Zacheusza i Piotr Kococik - oficer SS. Zacheusza Pawlaka wspominają: Barbara Chmielewska, Elżbieta Dziedzicka, Cecylia Jędriaszek, Kazimierz Pawlak, Zdzisław Pawlak i Wojciech Stan. Tło historyczne:dr Sebastian Piątkowski
Beata Siwek - Ciupak, projekt plakatu: Karol Łukasiewicz.

- „Przeżyłem” to wstrząsająca książka opisującą piekło obozu koncentracyjnego - mówi Marcin Kępa z Resursy. - Swoją kilkusetstronicową relacją z Majdanka i Dachau Pawlak wpisał się w szeroki i dla polskiej literatury bardzo istotny nurt literatury obozowej, a ściślej lagrowej.

Zanim Pawlak trafił do niemieckiego obozu w styczniu 1943 roku, przeszedł przez kilkumiesięczne przesłuchania w radomskim gestapo (Kościuszki 6). Obok opisów z Kościuszki w książce są też obszerne partie wspomnień z pobytu autora w więzieniu na Reja, dokąd go odwożono po urzędowych godzinach przesłuchań na gestapo.

Po wojnie Pawlak ukończył medycynę i wiele lat był lekarzem związanym z kolejową służbą zdrowia. Był ojcem dwóch córek, z których jedna, Beata, podróżniczka i dziennikarka, zginęła 11 lat temu w zamachu na Bali.

Premiera filmu w piątek, 31 marca o 18. Wstęp wolny. Film będzie wyświetlany też w Klubie Dobrego Filmu 17 maja o godz. 12.00 i 18.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie