Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się VIII Radomski Festiwal Filozofii „Okna" 2016 w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Otwarcie Radomskiego Festiwalu Filozofii 2016 w Radomiu.
Otwarcie Radomskiego Festiwalu Filozofii 2016 w Radomiu. Barbara Koś
Prezentacja i promocja bajki Leszka Kołakowskiego "Ośmiornica", dokończonej w ramach konkursu przez Paulinę Krajewską z Zespołu Sztuk Plastycznych a wydanej przez Radomskie Towarzystwo Naukowe zapoczątkowała w środę w południe VIII Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego.

Impreza odbyła się na tarasie Muzeum im. J. Malczewskiego w samo południe. Historię „Ośmiornicy” przypomniał Marcin Kępa, prezes RTN.

- Tekst bajki Profesor Kołakowski pozostawił tekst niedokończonym, więc Resursa ogłosiła konkurs na ciąg dalszy- mówił Marcin Kępa.
Na tekst utworu natrafiły podczas porządkowania papierów profesora Leszka Kołakowskiego żona i córka. Ustaliły, że bajka pochodzi prawdopodobnie z wczesnych lat 60. ubiegłego wieku. Nie wiadomo, dlaczego autor jej nie skończył.
Rodzina zmarłego profesora wspólnie z Resursą ogłosiła konkurs dla uczniów radomskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na najlepsze zakończenie "Ośmiornicy". Liczyła się oryginalność, dobra polszczyzna i wyobraźnia. Zgłoszono ponad 20 propozycji zakończenia.

Drugim konkursem był konkurs plastyczny na projekt okładki do książeczki. Tu wpłynęło ponad 100 prac.
Jury jednogłośnie wybrało pracę Pauliny Krajewskiej z Zespołu Szkół Plastycznych jako najlepsze zakończenie i uzupełnienie bajki oraz pracę Katarzyny Krzyszkowskiej jako najlepszy projekt okładki.

Na tarasie tekst bajki odczytali członkowie Teatru Poszukiwań z Resursy: Wiktoria Kozera, Sergiusz Cyngot, Bartłomiej Stryjski, Bartłomiej Maślak i Zuzanna Jopek. Po południu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Rynku otwarto dwie wystawy. Pierwsza z nich nosi tytuł: „Zbrodnia i kara. Czy możliwa jest sprawiedliwość?”.

Ekspozycja, jak mówił jej kurator podczas otwarcia Mieczysław Szewczuk, zawiera malarstwo, rzeźbę, grafikę i rysunek ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego powstałe po roku 1945 i przywołujące zbrodnie zapisane w historii i zbiorowej pamięci.
To zbrodnie zarówno II wojny światowej jak i w ogóle towarzyszące ludzkości od jej zarania.

Wystawa nawiązuje do książki Leszka Kołakowskiego ”Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości”, w której już na początku Królik mówi, że nie ma na świecie sprawiedliwości.

- Tytułując wystawę przekornie cytujemy też Fiodora Dostojewskiego, wielkiego pisarza i moralistę - mówił Szewczuk.

Ekspozycja obejmuje prace tak znakomitych polskich artystów jak Edward Dwurnik, Ryszard Woźniak, ks. Władysław Paciak, Erna Rosenstein, Jacek Waltoś, Krzysztof Mańczyński, Sylwester Ambroziak, Antoni Rząsa i szereg innych jeszcze twórców.

Drugą wystawa to pokaz projektów ławeczki-pomnika Leszka Kołakowskiego, która stanie za kilka miesięcy w centrum miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie