Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukazała się ciekawa książka o radomskich orkiestrach - "Suita na orkiestry radomskie"

Barbara Koś
Izabella  Mosańska podpisywała swoją książkę. Obok niej byli członkowie radomskich orkiestr. Od lewej stoją: Barbara Pawlak (skrzypce), Zofia Pawlak - Krzętowska (flet), za nimi Joanna Telus (córka Wacława Telusa) i Józef Jesionek (syn skrzypaczki)Janiny Jesionek). No i radomscy wierni melomani, od 10 lat stali słuchacze koncertów i aktorzy teatru Proscenium: Grażyna Górnik, Zbigniew i Beata Stępnikowscy oraz Janusz Kunka.
Izabella Mosańska podpisywała swoją książkę. Obok niej byli członkowie radomskich orkiestr. Od lewej stoją: Barbara Pawlak (skrzypce), Zofia Pawlak - Krzętowska (flet), za nimi Joanna Telus (córka Wacława Telusa) i Józef Jesionek (syn skrzypaczki)Janiny Jesionek). No i radomscy wierni melomani, od 10 lat stali słuchacze koncertów i aktorzy teatru Proscenium: Grażyna Górnik, Zbigniew i Beata Stępnikowscy oraz Janusz Kunka. ROK
Z dużym zainteresowaniem podczas sobotniego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej spotkała się książka "Suita na orkiestry radomskie" - monografia radomskich orkiestr autorstwa Izabelli Mosańskiej.

To trzecia część swoistej trylogii o życiu muzycznym Radomia od czasów najdawniejszych do 2017 roku.

Pierwsza, zatytułowana "Kształtując piękno", dotyczy szkolnictwa muzycznego a druga - "Z lirą w herbie" - opisuje dzieje radomskich towarzystw i stowarzyszeń muzycznych.

Prezentowana na koncercie książka jest historią zespołów orkiestrowych w naszym mieście: miejskich, zakładowych, szkolnych,
strażackich i wojskowych.

We wstępie opowiada o najwcześniejszych znanych śladach życia muzycznego, począwszy od sławnego XV-wiecznego kompozytora Mikołaja z Radomia. Nie zachowało się wiele dokumentów z okresu poprzedzającego współczesne dzieje, nieliczne wzmianki dopiero w drugiej połowie XIX wieku przeradzają się w obszerniejsze informacje. Najstarsze dotyczą dwóch orkiestr wojskowych 7 Dywizji Radomskiej: artyleryjskiej i 72. Pułku Piechoty.

Pierwsza miejska amatorska orkiestra powstała w 1888 roku, w jej skład wchodzili muzycy skupieni w Resursie Obywatelskiej. Od tej pory niestrudzeni miłośnicy muzyki przez kolejne lata podejmowali z mniejszym lub większym powodzeniem próby tworzenia różnego rodzaju zespołów orkiestrowych, kameralnych i chórów. Dopiero po II wojnie światowej organizacja życia muzycznego (koncertowego i pedagogicznego) nabrała rozmachu i rozwijała się coraz bardziej mimo nieraz wielkich trudności. Ale zawsze znajdowali się zapaleńcy, którym leżał na sercu rozwój życia kulturalnego w Radomiu i podnoszenie go na coraz wyższy poziom.

Wysiłki te zaowocowały utworzeniem w 1953 roku Radomskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Aleksandra Marczewskiego. W książce znajduje się pamiątkowe tableau upamiętniające koncert inauguracyjny.

Następne lata działalności orkiestr radomskich są udokumentowane głównie wspomnieniami byłych ich członków bądź rodzin, którzy z zakamarków pamięci, starych albumów, zapomnianych pudełek na strychu wydobywali przechowywane tam zdjęcia, programy koncertów, afisze, zaproszenia.

Dobrym źródłem wiadomości były cztery prace magisterskie: jedna udostępniona przez Grażynę Rębiś, byłą kierowniczkę Biura Towarzystwa Muzycznego, druga - Mariana Jastrzębskiego o ROS do 1975 roku, trzecia - Klemensa Tomczyka o Orkiestrze Zakładów
Metalowych "Walter" i czwarta - Bogdana Bębenka o ROS w 1978 roku.

W książce znajdują się wszystkie dostępne informacje z archiwów, bibliotek, muzeów, publikacji rasowych i książkowych.

Ostatnie 10 lat, czyli dzieje Radomskiej Orkiestry Kameralnej powołanej w 2007 roku i przez te wszystkie lata prowadzonej z wielkimi sukcesami przez Macieja Żółtowskiego, jest dokładnie udokumentowane sprawozdaniami z koncertów, zdjęciami, zaproszeniami i plakatami.

Znajdują się w niej fotografie i biogramy znakomitych muzyków, którzy gościli w Radomiu koncertując bądź dyrygując; przedstawione są także sylwetki członków orkiestry i pracowników administracyjnych.

Ponadto w monografii są także informacje o działającym przy ROK chórze filharmonicznym pod kierunkiem Marii Wrzesińskiej i teatrze amatorskim Proscenium prowadzonym przez Izabellę Mosańską.

Osobny rozdział traktuje o innych niż miejskie orkiestrach: zakładowych (Radoskóru, ZNTK, Zakładów Metalowych, ZTE, ZPT), szkolnej przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim, strażackiej, wojskowej i "Grandioso" z MDK.

Wszystko to złożyło się na niezwykle bogaty zbiór świadectw pięknej
działalności ludzi starających się dowartościować, upiększyć i uprzyjemnić życie mieszkańców Radomia - i wychować w tej tradycji kolejne pokolenia dzieci i młodzieży.

Praca nad książką (która początkowo miała uświetnić pięciolecie ROK) trwała - z przerwami - w sumie około 7 l t. Powstała na
jubileusz 10-lecia ROK dzięki sfinansowaniu jej przez Gminę Miasta Radom i ROK, a swój wygląd zawdzięcza życzliwości i profesjonalizmowi pracowników Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu: Marcinowi Olifirowiczowi i Bożenie Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie