Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedpremierowe przedstawienia "Wesela" w Teatrze Powszechnym w Radomiu (zdjęcia)

Barbara Koś
Fragment próby "Wesela".
Fragment próby "Wesela". Barbara Koś
- "Wesele" to okrutny żart z Polaków - uważa Mikołaj Grabowski, reżyser słynnej sztuki Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu.
Próba "Wesela" w Teatrze Powszechnym w Radomiu

Próba "Wesela" w Teatrze Powszechnym w Radomiu

Próby "Wesela" dobiegają końca. Pierwsze przedstawienia odbędą się już w najbliższy weekend. W historii radomskiego teatru będzie to drugie już "Wesele" prezentowane na tej scenie. O ile pierwsze zrealizowane przez Zygmunta Wojdana w latach 80 - tych teatru było ukłonem w stronę tradycji (bronowicka chata, krakowskie stroje i wirująca szopka), o tyle obecne będzie współczesną wersją dramatu, dostosowaną do obecnych realiów w Polsce.

- Ale z elementami tradycji, bez których ta sztuka nie może się obejść - mówi Mikołaj Grabowski, którego odwiedziliśmy w czasie próby. - Niemniej jeśli ktoś z aktorów grał już w "Weselu" prosiłem,by zapomniał o tym. Ta noc przemiany, jaką jest "Wesele" wymaga dziś innych środków wyrazu.

Na próbie gotowa już scenografia spektaklu: w miejsce bronowickiej chaty jest blok. Bo to w mieszkaniu bloku rozgrywać się będzie to "Wesele", które mogłoby się odbyć dzisiaj, w jednym z licznych mieszkań lub domów weselnych.

Zbierają się tu osoby reprezentujące różne grupy społeczne, poglądy, temperamenty. Kłębi się i kotłuje tętniąca, wielobarwna zbiorowość stanowiąca przekrój naszego społeczeństwa.

Ruch obrotowej sceny i już mamy pustą salę, a na niej Pan Młody (Kamil Woźniak) wiedzie dialog z Żydem (Piotr Kondrat) wychylającym się z wysokiego okna.

Za moment zacznie się scena finałowa: wszyscy siedzą przy długich weselnych stołach, a Jasiek (Adam Majewski) będzie wołał: Kajsim zabył złoty róg…

Czy zawoła, zobaczmy w sobotę. Reżyser zarządza przerwę na rozmowę z nami.

- To "Wesele" ma elementy współczesne - mówi Mikołaj Grabowski.-- Dramat Wyspiańskiego trzeba dostosowywać do obecnych czasów. "Wesele" zostało napisane ponad sto lat temu dla innej widowni. Wówczas Wyspiański pozwolił sobie na ostrą krytykę Polski i Polaków. Wielu było na niego obrażonych. Dzisiaj czasy są inne, ale jedno pozostaje niezmienne: "Weselem" trzeba rozmawiać o Polsce.

Bo "Wesele", przypomina Grabowski, to okrutny żart na Polakach.

- Ale nie wiem, czy my do końca dobrze czytamy ten tekst. Jest on tak pojemny, że zmieściło by się w nim kilka dramatów - uważa reżyser.

Dziś zmieniły się realia historyczne "Wesela". Polska nie jest w niewoli, ale diagnozowanie Polski na bazie "Wesela" nadal obowiązuje. Pewne cechy polskości myśmy w sobie zahibernowaliśmy. One są niezmienne.

- To potwornie trudny, dźwięczący i wibrujący utwór - sumuje Mikolaj Grabowski. - My pokażemy jego współczesną wersję ale nie bez tradycji i symboliki, jaką w sobie ma.

"Wesele" to bardzo polski tekst. Jego przesłanie nadal jest niezmienne.

- Polacy nadal uważają, że są narodem wybranym. Popełniamy ten sam błąd od momentu utracenia niepodległości. Kiedy mamy jakiś kryzys, to udajemy się w rejon snów, marzeń, wizji, bo to nas krzepi. Nie umiemy przyjmować rzeczywistości takiej, jaka jest - uważa reżyser.

Chochoł w tym przedstawieniu to hipster, młody chłopak, współczesny symbol pokolenia.

- Współczesnego Chochoła wyobraziłem sobie jako beztroskiego młodzieńca, który ma coś tu zmienić - wyjaśnia reżyser. - Jestem pełen nadziei ale i obaw.

To "Wesele" chce najpierw zetknąć z widownią. Dlatego teraz odbędą się dwa pierwsze przedstawienia, a dopiero we wrześniu premiera

"Wesele" zaprezentowane w 1901 roku zszokowało prapremierową krakowską publiczność. Czy wciąż jeszcze może poruszyć umysły dzisiejszego widza? Czy jest w stanie przemówić dziś do naszej wyobraźni?

Twórcy spektaklu są tego bardzo ciekawi. Dlatego zapraszają w sobotę i niedzielę na pierwsze spotkania z "Weselem".

Obsada:

Panna Młoda/Kaśka Magdalena Placek/Agnieszka Rose
Pan Młody Kamil Woźniak
Gospodyni Izabela Brejtkop
Gospodarz Jarosław Rabenda
Rachela Karolina Łękawa
Dziennikarz Wojciech Wachuda
Poeta Łukasz Mazurek
Marysia/ Stańczyk Danuta Dolecka
Zosia Katarzyna Dorosińska
Maryna Maria Gudejko
Radczyni Joanna Jędrejek
Haneczka Klaudia Kuchtyk
Klimina/Hetman Iwona Pieniążek
Czepcowa/Chór diabłów Magdalena Witczak
Czepiec Marek Braun
Kasper Michał Górski
Żyd/Wernyhora Piotr Kondrat
Dziad Wojciech Ługowski
Jasiek Adam Majewski
Ojciec/ Upiór Włodzimierz Mancewicz
Nos Ryszard Mróz
Ksiądz/Rycerz Łukasz Węgrzynowski
Chochoł Robert Mazurek

Pokazy przedpremierowe: 14 - 15 czerwca,godzina 19, duża scena.
Premiera: 20 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie