Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można obejrzeć nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Otwarcie wystawy rzeźb Jana Szczepkowskiego w Muzeum Rzeźby Polskiej.
Otwarcie wystawy rzeźb Jana Szczepkowskiego w Muzeum Rzeźby Polskiej. Jan Gaworski
Trzy nowe wystawy otwarto w sobotę, 28 czerwca, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na wernisaże przybyło wielu sympatyków sztuki.

Pierwsza, monumentalna, ekspozycja "Jan Szczepkowski (1878-1964)" jest wystawą jubileuszową z okazji 50. rocznicy śmierci artysty. Otwarto ją w Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej.

Na wystawie zgromadzono ponad 80 rzeźb ilustrujących wszystkie okresy twórcze artysty, począwszy od lat międzywojennych.

Głównym celem wystawy jest ukazanie Szczepkowskiego jako artysty wszechstronnego, sięgającego z równą swobodą do tradycyjnych technik i materiałów rzeźbiarskich, takich jak drewno, kamień czy brąz, jak do sztuki użytkowej - ceramiki czy meblarstwa. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych, samorządowych i prywatnych.

Znaczącą kolekcję rzeźb przekazało Milanowskie Centrum Kultury, a najciekawsze portrety rodzinne pochodzą ze zbiorów wnuczki artysty - Ewy Mickiewicz.
Wystawa czynna będzie do 21 września 2014 roku.

Po wernisażu w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Galerii Oranżeria otwarto wystawę prac Włodzimierza Ciesielskiego.

Artysta tworzy cykle wysublimowanych rzeźb inspirowanych naturą, świat dużych i małych form, niekiedy jubilerskich w swej doskonałości i finezji. Na wystawie artysta prezentuje kilkanaście prac z różnych okresów twórczości, wykonanych w wielu gatunkach drewna, niekiedy w połączeniu z kamieniem.
Wystawa "Włodzimierz Ciesielski - wybór prac" będzie czynna do 3 sierpnia.

I wreszcie w galerii Kaplica oglądać można rzeźby i medale Józefa Jana Goslawskiego.
Józef Jan Gosławski (1908-1963) to polski rzeźbiarz i medalier. Jest także projektant monet (między innymi 5 złotych z wizerunkiem rybaka, 10 złotych - z Kopernikiem), pomników m.in. Chopina w Żelazowej Woli, Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim) i medali.

Obecna wystawa przypomina tylko dwa aspekty bogatej i różnorodnej twórczości Józefa Gosławskiego. Obejrzeć można, miedzy innymi, repliki ceramicznych głów postaci ołtarzowych: Chrystusa i Eliasza znajdujących się na ołtarzu w kościele w podkieleckim Masłowie i powstały w czasie wojny krucyfiksy.
Są na wystawie modele świątków przeznaczone do katedry w Lublinie, oraz ceramiczne stacje Męki Pańskie.

Są też plakiety, które powstały tuż przed wojną i w czasie jej trwania zapowiadające późniejszą twórczość medalierską rzeźbiarza, która przyniosła mu ogromne uznanie.

Wystawa pokazuje również monety zaprojektowane przez Józefa Gosławskiego.
Większość z nich powstała z związku z konkursem Narodowego Banku Polskiego rozstrzygniętym w 1958 roku, na którym wszystkie projekty nadesłane przez artystę zostały nagrodzone bądź wyróżnione.
W 2009 Mennica Polska wyemitowała srebrną i złotą wersję pięciozłotówki z rybakiem, a w 2012 złotą stuzłotówkę z Mieszkiem i Dąbrówką. W tym samym roku w srebrze i zlocie zostały wybite jako monety kolekcjonerskie "Łoś" i "Kogutki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie