Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To była już czwarta "Niedziela z archeologią" w Radomiu

Barbara Koś
Główny punktem Niedzieli było zwiedzanie wystawy "Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem".
Główny punktem Niedzieli było zwiedzanie wystawy "Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem". Barbara Koś
Oglądanie wystawy ukazującej średniowieczne skarby, warsztaty z biżuterii, pokazy zabytków i inne jeszcze ciekawe wydarzenia znalazły się w programie czwartej już Niedzieli z archeologią" zorganizowaną w minioną niedzielę, przez Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.
To była już czwarta
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Główny punktem Niedzieli było zwiedzanie wystawy "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem", w tematykę której wprowadził widzów Marcin Piotrowski, badacz Czermna, jeden z odkrywców skarbów biżuterii i współautor wystawy.

Jego wykład przeniósł słuchaczy w czasy wczesnego średniowiecza i przybliżył tematykę Grodów Czerwieńskich .

Po wykładzie autor oprowadził gości muzeum po wystawie, na której zgromadzono ponad tysiąc zabytków z okresu między X a XIV wiekiem, odnalezionych podczas badań wykopaliskowych na grodzisku w Czermnie nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim, woj. lubelskie.

Największe zainteresowanie budziła srebrna i pozłacana biżuteria z XIII i XIV wieku.

Prezentacjom w muzeum towarzyszyły warsztaty dla dzieci i całych rodzin, podczas których można było poznać tajniki ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków czy tkania krajek

Na parterze budynku Kamienicy Starościńskiej oglądano ekspozycję najciekawszych znalezisk pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych na Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej.

Archeolodzy ze Spółki Rewitalizacja przedstawiali zabytki związane z jednym z budynków zamku radomskiego - Białą Wieżą. Były to detale architektoniczne a także interesujące egzemplarze kafli piecowych, fajek oraz naczyń glinianych.

Na pierwszym piętrze Kamienicy prezentowano rekonstrukcję grobu ciałopalnego pochodzącego z wczesnej epoki żelaza. Można było także posłuchać o historii badań na cmentarzysku ciałopalnym w miejscowości Gulin-Młyn. Stanowisko Gulin - Młyn 1 zostało jednak odkryte w 1982 roku. Podczas wydobywania piasku na robotnicy odkopali kilka urn. W późniejszych latach okrytych zostało 47 grobów kultury pomorskiej oraz 38 grobów kultury przeworskiej.

To była już czwarta
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie