Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętni wielkiego radomianina

/bk/
Profesor Leszek Kołakowski to jeden z najbardziej znamienitych umysłów  naszej epoki –uważa profesor Zbigniew Kamieński.
Profesor Leszek Kołakowski to jeden z najbardziej znamienitych umysłów naszej epoki –uważa profesor Zbigniew Kamieński. fot. Barbara Koś
Inicjatywa profesora Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego.

Tablica z napisem "W tym domu 23 października 1927 roku urodził się Leszek Kołakowski", prezentująca krótko biografię uczonego, zawiśnie na kamienicy przy ulicy Niedziałkowskiego 26 w Radomiu,w której przyszły filozof urodził się i mieszkał do wybuch II wojny światowej.

Z inicjatywą wmurowania takiej tablicy wystąpił profesor Stanisław Zbigniew Kamieński, który też ją zaprojektował.

- Leszek Kołakowski to jeden z najbardziej znamienitych umysłów naszej epoki - uważa Zbigniew Kamieński. - Myślę, że każdy dorosły radomianin wie, kim był Honorowy Obywatel naszego miasta. Gorzej jest z młodzieżą. Teraz młodzi ludzie przechodząc ulicą Niedziałkowskiego koło tej kamienicy spojrzą na tablicę i uświadomią sobie, jak wielki człowiek mieszkał w Radomiu.
Prostokątna, skromna tablica będzie z granitu. Wykona ją rzeźbiarz, Marek Szczepanik. Całość sfinansuje miasto.

Tablica ma być gotowa do końca roku. Jej uroczyste odsłonięcie planowano z końcem roku. Członkowie Komisji Kultury, którym projekt został pokazany, zaproponowali, aby uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w marcu 2010 roku, kiedy Resursa Obywatelska zaprosi na II Festiwal Filozofii. Gościem festiwalu będzie wtedy Agnieszka Kołakowska, córka profesora W jej obecności odsłonięta zostanie tablica poświęcona profesorowi Kołakowskiemu.

- Mam nadzieję, że po tablicy uda się postawić pomnik profesora - twierdzi Zbigniew Kamieński,

Na tablicy wyryty zostanie następujący tekst:

"W tym domu urodził się 23 października 1927 roku i mieszkał aż do wybuchu wojny Leszek Kołakowski, filozof, humanista, jeden z największych umysłów swoich czasów.
Absolwent i wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, McGill w Montrealu, kalifornijskiego w Berkley, Yale w New Haven, All Souls College w Oxfordzie i Instytutu Myśli Społecznej w Chicago. Uczestnik spotkań filozoficznych organizowanych przez Jana Pawła II w Castel Gandolfo.
Opuścił Polskę w 1968 roku. Zmarł 17 lipca 2009 roku w Oxfordzie.
Honorowy obywatel Miasta Radomia od 1993 roku.
Uczył, jak przyzwoicie żyć, jak znosić cierpienie, jak przeciwstawić się złu."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie