Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 2015 w Radomiu: Grzegorz Górny o wierze i rozumie

Barbara Koś
- Wiara i rozum to pojęcia zdawałoby się przeciwstawne, a jednak da się je ze sobą pogodzić - mówił Grzegorz Górny podczas spotkania w Radomiu.
- Wiara i rozum to pojęcia zdawałoby się przeciwstawne, a jednak da się je ze sobą pogodzić - mówił Grzegorz Górny podczas spotkania w Radomiu. Barbara Koś
- Rozum ludzki ma granice, których nie może przekroczyć. Jeśli je przekroczy, to tylko dzięki wierze - mówił reżyser, publicysta, autor książek Grzegorz Górny podczas wtorkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

Grzegorz Górny, znany publicysta, eseista i reżyser, autor wielu audycji telewizyjnych i wielu książek, był kolejnym gościem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Temat spotkania brzmiał bardzo interesująco: „Wiara i rozum, czy wiara kontra rozum? Dylematy współczesnego człowieka”.

Prowadząca spotkanie Joanna Nagay, poprosiła gościa o refleksje na ten temat. Okazały się niezwykle ciekawe.

- Wiara i rozum to pojęcia zdawałoby się, przeciwstawne – zaczął Grzegorz Górny. – A jednak da się je ze sobą pogodzić.

Korzystając ze swoich bogatych doświadczeń reporterskich publicysta posłużył się przykładami związanymi z badaniem relikwii Jezusa, któremu to tematowi poświecił jedną z książek. Opowiedział o badaniach tuniki bez szwów z Argenteuil, którą w małym francuskim miasteczku odkryto w XII wieku podczas prac remontowych w klasztorze benedyktynów. Miał mieć ją na sobie Chrystus w drodze na Golgotę. Wszystkie badania potwierdzają autentyczność tuniki.

A Całun Turyński? Według tradycji chrześcijańskiej, w płótno to został po śmierci owinięty Jezus Chrystus, a charakter i umiejscowienie śladów odpowiada opisowi jego ran w Ewangelii. Lniane płótno zawiera obraz dwustronnego odwzorowania postaci ludzkiej. Na materiale widoczne są liczne czerwone ślady. Badania nad autentycznością całunu zakończyły się w pewnym miejscu. Dalej pozostaje nam tylko wiara.

Podobnie jak w chuście z Manoppello. Materiał, na którym znajduje się wizerunek twarzy Jezusa, to bisior, charakteryzujący się tym, że nie da się na nim niczego namalować. Sposób powstania wizerunku nie jest znany. Badacze nie doszli do wniosku jak został namalowany. Pozostaje wiara, że Chrystus odcisnął na nim swoja twarz.

Po spotkaniu, w którym uczestniczyli m.in. licealiści, można było kupić książki Grzegorza Górnego na kiermaszu książki katolickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie