Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu poznają kulturę francuską poprzez film

Barbara Koś
Francois Richerme, attache Ambasady Francji gościł  w Elektrowni by z dyrektorem Włodzimierzem Pujankiem, Leszkiem Sikorą i Malgorzatą Mazur omówić warunki współpracy wokół filmowej edukacji szkolnej oraz francuskiej kinematografii.
Francois Richerme, attache Ambasady Francji gościł w Elektrowni by z dyrektorem Włodzimierzem Pujankiem, Leszkiem Sikorą i Malgorzatą Mazur omówić warunki współpracy wokół filmowej edukacji szkolnej oraz francuskiej kinematografii. Elektrownia
Nauka języka francuskiego poprzez film - z takiej metody mają możliwość korzystać uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia Dionizego Czachowskiego w Radomiu, dzięki pomocy Instytutu Francuskiego w Warszawie.

- Współpraca z Instytutem trwa u nas od ubiegłego roku - mówi Małgorzata Mazur, nauczycielka francuskiego w III LO. - Szkoła nawiązała kontakt z Instytutem Francuskim w Warszawie w celu utworzenia w III LO Ośrodka Zdawania Egzaminu DELF dla Radomia i okolic. Dyrektor szkoły, Danuta Sawicka, podpisała umowę z dyrektorem Instytutu, Stanislasem Pierret, w sprawie warunków przeprowadzania egzaminów w szkole. I tak się zaczęło.

W tym roku attaché do spraw współpracy językowej Ambasady Francuskiej w Warszawie, François Richerme, zaproponował szkole korzystanie z platformy filmowej Instytutu, z bogatą ofertą francuskich filmów długo i krótkometrażowych. Koordynowanie projektu powierzył Małgorzacie Mazur.

- Filmy krótkometrażowe mogą być wykorzystywane na lekcji, jako materiał dydaktyczny - tłumaczy Małgorzata Mazur. - Długometrażowe są oglądane przez uczniów w kinie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, z którym III LO oraz Instytut Francuski w Warszawie także nawiązali współpracę.

Obejrzenie francuskiego filmu jest nie tylko źródłem wiedzy o Francji i o świecie, czy możliwością kontaktu z językiem.Jest też punktem wyjścia do dyskusji, tematem do artykułów uczniowskich zamieszczanych na stronie internetowej. A oferta filmowa jest skierowana do wszystkich chętnych szkół w Radomiu. Do tej pory, do III LO, przyłączyli się już nauczyciele języka francuskiego i uczniowie Liceum Katolickiego im. Filipa Neri, II LO im. M. Konopnickiej oraz Publicznego Gimnazjum nr 13.

"Czachowski" skorzystał z kolejnej oferty Instytutu Francuskiego, jaką były profesjonalne warsztaty poprowadzone przez reżyserkę, Itę Sypniewską, która od stycznia do marca przyjeżdżała do szkoły, by uczyć licealistów jak robić film. Film nakręcony przez uczniów III LO na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Francuskich Filmów Krótkometrażowych Frankofilm w Zielonej Górze przeszedł pozytywnie selekcję i zostanie tam zaprezentowany w dniach 20- 22 maja pośród 30 innych wyprodukowanych przez uczniów szkół z całej Polski oraz Niemiec, Francji i Czech. Tematem tegorocznej edycji jest „tlen”. Uczniowie Czachowskiego stworzyli film "Le héros invisible: (Niewidzialny bohater).

Wspaniałe jest to- podkreśla nasza rozmówczyni, że w ten filmowy projekt włączyła się liczną grupa. Na jej czele stanęła Wiktoria Wojtas , jako reżyser. Operatorem i montażystką była Klaudia Lachowszczak. W tytułową rolę wcieliła się Katarzyna Prokopczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie