Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów w Radomiu. Poloniści uczyli się w muzeach i bibliotece

Barbara Koś
Muzeum Wsi Radomskiej
Od 27 do 29 czerwca w radomskich placówkach kultury trwał V Letni Uniwersytet Nauczycieli Humanistów.

Uroczyste otwarcie V Letniego Uniwersytetu Nauczycieli Humanistów odbyło się w poniedziałek, w Elektrowni, przy ulicy Kopernika 1. Tu powitał gości dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek. Jubileuszowego podsumowania Uniwersytetów dokonała Barbara Maciąg - nauczyciel konsultant.

Po zwiedzeniu wystaw prezentowanych w Elektrowni pedagodzy wysłuchali wykładów przedstawicieli Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. O tym, czy możliwa jest równoległa historia literatury i sztuki (na przykładzie XIX stulecia) mówił prof. dr hab. Arkadiusz Bagłajewski, a referat " O poszukiwaniu języka. Tekst i obraz w przekładzie intersemiotycznym" wygłosił prof. dr hab. Ryszard Tokarski. Później Krzysztof Bocheński z Elektrowni opowiedział nauczycielom o wystawie "Deski – Obrazy - Słowa".

Wtorek poloniści spędzili w Muzeum Wsi Radomskiej. Po powitaniu nauczycieli przez Ilonę Jaroszek, dyrektor muzeum, o historii skansenu opowiedziała Aleksandra Żytnicka, etnograf muzeum. Ofertę edukacyjną przedstawiła Anna Ziółek, kierownik Działu Oświatowego. Wykład "Ludowość w literaturze polskiej (wybrane problemy)" przedstawił prof. dr hab. Jan Adamowski z Uniwersytetu Marii – Curie Skłodowskiej.

Najciekawsze były "Twórcze spotkania", czyli warsztaty muzealne. Grupy uczestniczyły w zajęciach pod hasłem lekcji muzealnych:„Od ziarenka do bochenka”, „Gałganiane zabawki” i „Kwiaty z bibuły".
Następnie zwiedzono zabytki zgromadzonych w Muzeum Wsi Radomskiej.

W środę grupa spotkała się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. O zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej gromadzonych z myślą o uczniu i nauczycielu mówiła Anna Skubisz – Szymanowska, dyrektor MBP, o tym, po jakie lektury uczniowie sięgają najchętniej - Marta Trojanowska.

Zajęcia uniwersyteckie zakończyły się w sali Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Kościuszki 4.

Tu na wykładach poruszono takie zagadnienia jak m.in. specjalne potrzeby edukacyjne uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Warsztaty przygotował zespół specjalistów z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 3 w Radomiu. Warsztaty psychologiczno - pedagogiczne prowadziły Stanisława Mazur, Izabela Zielińska i Halina Bilska-Citak.

Tę kulturalno- edukacyjną imprezę zorganizowało Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie