Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Plany wystawiennicze na koniec 2016 roku

Barbara Koś
O planach Muzeum im. Malczewskiego mówiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Od lewej- Adela Głowacka, Ilona Pulnar - Ferdjani i Agnieszka Kozdęba.
O planach Muzeum im. Malczewskiego mówiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Od lewej- Adela Głowacka, Ilona Pulnar - Ferdjani i Agnieszka Kozdęba. Tadeusz Klocek
Trzy interesujące wydarzania przygotuje Muzeum imienia Jacka Malczewskiego do końca roku 2016.

Najbliższa propozycja to projekcja filmu o radomskich Romach, przedstawicielach ginących zawodów, zatytułowanego "Romane Butia. Profesje romskie". Film zostanie pokazany w środę, 21 września, o godzinie 11 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego (w Domu Gąski).

Film pokazuje ginący świat Romów i zawodów, które uprawiali. Obraz zrealizowano w Krakowie, ale jego twórca, Paweł Lechowski,(etnograf i znawca kultury romskiej) zebrał materiał w Radomiu. Odwiedził także inne miasta, będące siedzibą Romów. W filmie występują także Romowie ze Słowacji i Węgier.

- To kowale, kotlarze, muzykanci oraz kobiety, które zajmują się wróżeniem – mówi Adela Głowacka, prezes Stowarzyszenia Romano Waśt (Pomocna Dłoń) w Radomiu.

Jak podkreśla Adela Głowacka, niektórzy Romowie nadal uprawiają tradycyjnie związane z tą narodowością rzemiosło. – W Radomiu jest choćby Roman Kamiński zajmujący się pobielaniem kotłów używanych przez kucharzy i cukierników. Nowe technologie jednak coraz częściej wypierają tradycyjne sposoby czyszczenia – wyjaśnia Adela Głowacka.

Projekcja filmu ma zapoczątkować planowany przez Muzeum cykl spotkań poświęconych mniejszościowym kulturom żyjącym w Radomiu, miedzy innymi kulturze żydowskiej.

Dużą wystawą w „Malczewskim” będzie ekspozycja "Oswoić nieuniknione, przybliżyć nieznane". Jak mówią jej kuratorki, Ilona Pulnar-Ferdjani i Agnieszka Kozdęba, na wystawie przedstawiona zostanie historia obrządku pogrzebowego od starożytnego Egiptu do współczesności.

Będzie można zobaczyć eksponaty związane z archeologią i etnografią. Starożytny ceremoniał pogrzebowy przybliżą sarkofagi, figurki wkładane do grobu z ciałem zmarłego, urny, amulety oraz biżuteria. Średniowiecze zostanie zaprezentowane przez pryzmat "Tańca śmierci", (dance macabre) będącego jedną z najpopularniejszych alegorii w sztuce plastycznej tego okresu.

Barok to odtworzenie Castrum Doloris - ozdobnego katafalku, przy którym odprawiano uroczystości pogrzebowe.
Okres romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski ukazany będzie poprzez malarstwo Artura Grottgera i Jacka Malczewskiego.

Okres współczesny przypomni m.in. pogrzeb Jozefa Piłsudskiego. Współczesną obrzędowość pogrzebową zaprezentuje ekspozycja "Puste noce"ukazująca czuwanie przy zmarłych, wypożyczona z Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Duża część wystawy poświęcona ma być postrzeganiu śmierci przez kultury pozaeuropejskie: Afryki, Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryki Południowej i Północnej. Tu znajdą się maski pogrzebowe, figurki przodków, bębny, wota, akcesoria szamanów, a także przedmioty kultury materialnej związane z obchodami świata zmarłych.

Eksponaty wypożyczone zostaną m.in. z Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Otwarcie ekspozycji nastąpi 4 listopada w sali głównej muzeum a wystawa czynna będzie do 30 kwietnia 2017 roku.

Trzecie przedsięwzięcie muzeum to wystawa biograficzna poświęcona Andrzejowi Pinno (1927- 2006). Syn Alfonsa Pinno, ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych. Tworzył projekty architektoniczne wnętrz w Polsce i od 1964 w Stanach Zjednoczonych. Po opuszczeniu Polski studiował na Wydziale Urbanistyki na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, gdzie później był wykładowcą. Pod koniec życia był profesorem Uniwersytetu Teksańskiego w Arlington. Po 2000 roku ofiarował radomskiemu Muzeum im. Jacka Malczewskiego należącą do rodziny kolekcję obrazów i rzemiosła artystycznego (głównie z XIX wieku), za co został oznaczony w 2005 nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Otwarcie tej wystawy odbędzie się w grudniu. W planach muzeum na rok 2017 jest min, wystawa rzeźby Józefa Wilkonia, ilustratora, malarza i rzeźbiarza, a także ekspozycja poświęcona polskiemu browarnictwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie