Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny obraz do kolekcji dla radomskiego muzeum

/bk/
Symbolicznego "odsłonięcia” obrazu. w Galerii Jacka Malczewskiego muzeum dokonali dyrektor muzeum, Adam Zielezinski i Piotr Szprendałowicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i przewodniczący muzealnej rady muzealnej radomskiego muzeum
Symbolicznego "odsłonięcia” obrazu. w Galerii Jacka Malczewskiego muzeum dokonali dyrektor muzeum, Adam Zielezinski i Piotr Szprendałowicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i przewodniczący muzealnej rady muzealnej radomskiego muzeum Barbara Koś
Obraz Jacka Malczewskiego "Scena alegoryczna - podwójny portret sióstr artysty" otrzymało Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. W czwartek w Galerii odbyło się symboliczne "odsłonięcie" obrazu.

Sprawdziliśmy

Obraz „Scena alegoryczna – podwójny portret sióstr artysty” Jacka Malczewskiego można oglądać w Galerii Malczewskiego do końca roku – mowi Adam Zielezinski,
Obraz „Scena alegoryczna – podwójny portret sióstr artysty” Jacka Malczewskiego można oglądać w Galerii Malczewskiego do końca roku – mowi Adam Zielezinski, dyrektor radomskiego muzeum.
Barbara Koś

Obraz "Scena alegoryczna - podwójny portret sióstr artysty" Jacka Malczewskiego można oglądać w Galerii Malczewskiego do końca roku - mowi Adam Zielezinski, dyrektor radomskiego muzeum.

(fot. Barbara Koś)

Sprawdziliśmy

Nowy nabytek radomskiego muzeum jest już 46 obrazem kolekcji Jacka Malczewskiego. Prócz niego kolekcja zawiera jeszcze 11 akwarel, 2 pastele, 54 rysunki, 2 szkicowniki. Tym samym jest czwartą co do bogactwa zbiorów kolekcją Malczewskiego w Polsce.

Jak przypomniał Piotr Szprendałowicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i przewodniczący Rady Muzealnej placówki, dzieło artysty wartości 100 tysięcy złotych zostało zakupione z funduszy samorządu Mazowsza.

- Mieliśmy na względzie bogatą już kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego w radomskim muzeum, jak i fakt, że Malczewski urodził się w Radomiu - mówił Piotr Szprendałowicz, zaznaczając, że na obraz zakupiony w warszawskim Domu Aukcyjnym miało też "ochotę" Muzeum Narodowe w Warszawie.

- Tym bardziej dziękujemy władzom Mazowsza, że obraz trafił do nas - powiedział Adam Zieleziński, dyrektor muzeum.

Wartość obrazu podkreśliła Katarzyna Posiadała, kustosz Galerii Malczewskiego.

- Dzieło powstało w roku 1921 w Lusławicach koło Krakowa i przedstawia siostry Jacka Malczewskiego będące już w podeszłym wieku - mówiła Katarzyna Posiadała. - Z prawej - Bronisława, z lewej Helena. W centrum kompozycji malarz umieścił portret modelki w wieńcu, która niczym opiekuńczy anioł obejmuje swymi dłońmi obie kobiety...Ta postać przywodzi na myśl sztukę renesansu.

Obraz "Scena alegoryczna - podwójny portret sióstr artysty" Jacka Malczewskiego można oglądać w Galerii Malczewskiego do końca roku. Na początku przyszłego roku zostanie jeszcze podany konserwacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie