Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej 2015: wystawa i dyskusja o życiu sióstr w PRL (zdjęcia)

Barbara Koś
- Moje rzeźby są symbolem pewnej granicy pomiędzy rzeźbą a realnością- mówiła siostra Urszula Sępkowska.
- Moje rzeźby są symbolem pewnej granicy pomiędzy rzeźbą a realnością- mówiła siostra Urszula Sępkowska. Barbara Koś
Spotkanie z siostrą profesor dr hab. Agatą Mirek ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, która badała losy sióstr zakonnych w więzieniach stalinowskich oraz wernisaże wystaw sióstr – absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wypełniły wtorkowy wieczór historyczno- artystyczny,który odbył się we wtorek w Zespole Szkół Muzycznych.

Doktor habilitowany Agata Mirek, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od dawna zajmuje się odtwarzaniem życia sióstr zakonnych latach powojennych. Efektem tych prac, jak przypomniała prowadząca spotkanie Joanna Nagay, jest wydana w 2011 roku książka "Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956". W tym roku ukazał się następny tom kontynuujący tę tematykę: ”Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL w latach 1945 – 1989”. - Obie wydobywają z naszej historii to, o czym dotąd nie wiedzieliśmy – stwierdziła prowadząca.

Profesor Agata Mirek przypomniała te dramatyczne karty historii.

- W latach 1954- 56 w ośmiu polskich obozach pracy umieszczono ponad tysiąc sióstr zakonnych – mówiła profesor Mirek. - Siostry pochodziły głównie z terenów województwa wrocławskiego, opolskiego i katowickiego. Zakonnice były poddawane nie tylko pracy ponad siły, na przykład przy wyrębie lasu, ale także inwigilacji.

- Działo się tak nie tylko w Polsce – podkreśliła siostra Agata Mirek. - W latach 1954-56 we wszystkich europejskich krajach bloku sowieckiego zakony i zgromadzenia zakonne zostały poddane różnorodnym represjom, prowadzonym przez administrację oraz służbę bezpieczeństwa. W ówczesnej Czechosłowacji takie obozy trwały aż do roku 1989! Działania komunistów miały doprowadzić do całkowitej likwidacji życia zakonnego w całym naszym bloku.

Najnowsza książka Agaty Mirek ”Trudne lata. Wielkie dni. Zakony żeńskie w PRL w latach 1945 – 1989” przybliża trudne, czasem nawet heroiczne życie żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce Ludowej. Poprzez kolejne odsłony rok po roku ukazuje udział zakonnic w tworzeniu historii Kościoła katolickiego i społeczeństwa w warunkach państwa totalitarnego w latach 1945-1989. Pokazuje represyjną politykę komunistycznych władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu.

Nowy tom został nominowany do nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego.
Spotkanie z siostrą Agatą Mirek wzbogacili muzyką uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych: Trio Fortepianowe Maria Pluta- flet, Aleksandra Zrobek flet i Piotr Wołowicz – fortepian oraz Franciszek Bawoł – fortepian.

Ostatnim punktem wieczoru była otwarcie wystaw rzeźby i malarstwa siostry Urszuli Sępkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej oraz malarstwa siostry Natanaeli Błażejczyk ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo;
Obie siostry są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wypełniając prace związane z posługą zakonną są w dalszym ciągu tworzącymi artystami.

Przepiękne rzeźby Urszuli Sępkowskiej zachwyciły wszystkich.- Moje rzeźby i obrazy są wyrazem tęsknoty do Boga – mówiła siostra Urszula Sępkowska. Swoje rzeźby określiła jako symbol pewnej granicy pomiędzy rzeźbą a realnością, pomiędzy tym, co widzialne i niewidzialne, tym, co jest wiedzą a tym, co już staje się wiarą, pomiędzy doczesnością a wiecznością.

Wystawę sióstr artystek można oglądać w foyer szkoły muzycznej do połowy listopada.

-Ten wieczór miał zwrócić naszą uwagę na wielkie dzieła artystyczne i naukowe, które powstają dzięki pracy i wrażliwości przedstawicieli życia konsekrowanego w Polsce - podsumował Zbigniew Skuza, współorganizator Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie