Rok Wisły w Kozienicach. Będzie dużo imprez

  Rok Wisły w Kozienicach. Będzie dużo imprez

  Mariusz Basaj

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Ilustracja przykładowa.

  Ilustracja przykładowa. ©Freeimages

  Na mocy decyzji Sejmu RP rok 2017 określany jest Rokiem Wisły. Począwszy od stycznia, w ciągu 12 miesięcy w całym kraju organizowane będą różnego rodzaju imprezy i wydarzenia. Tak będzie również w Kozienicach.
  Ilustracja przykładowa.

  Ilustracja przykładowa. ©Freeimages

  - Wisła płynie przez wszystkie polskie serca, jest symbolem naszej polskości i tożsamości. Jej los dotyczy nas wszystkich. Rok Rzeki Wisły chcemy traktować jako ogólnonarodowe święto, którego podstawowym celem ma być konsensus wokół rozmowy o zrównoważonym rozwoju rzeki. Pragniemy, aby było to święto wszystkich, którym sprawy wiślane są bliskie – zarówno wiślanych wodniaków, którzy starają się z pietyzmem odtwarzać tradycyjne łodzie i flis rzeczny, miłośników przyrody wiślanej, którzy dbają o zachowanie w możliwie naturalnym stanie siedlisk roślin i zwierząt, a także żeglugowców, którzy chcieliby choćby częściowego przywrócenia roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego, szlaku turystycznego - mówią o przedsięwzięciu organizatorzy z Fundacji Rok Rzeki Wisły.


  Celem Roku Wisły jest m.in. stworzenie trwałych efektów, projektów, cyklicznych działań czy produktów turystycznych. Ma on przynieść ochronę kultury i dziedzictwa narodowego, rozwój turystyki i rekreacji, poprawę infrastruktury wodnej, jak również pozytywnie wpłynąć na ekologię.

  Imprezy cały rok  W związku z akcją przez cały rok organizowane będą różnego rodzaju przedsięwzięcia, począwszy od spływów kajakowych, przez kampanie promocyjne, wystawy, koncerty po duże imprezy plenerowe. Cały czas chętne osoby i instytucje mogą zgłaszać swoje pomysły. Pełną listę wydarzeń można znaleźć TUTAJ. Z pewnością będzie się ona powiększać w kolejnych dniach.

  Wystawa w Muzeum  Wśród zaplanowanych przedsięwzięć jest już m.in. wystawa w Muzeum Regionalnym w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego zatytułowana "W wiślanej sieci", która prezentuje bogate tradycje dawnego rybołówstwa w rejonie Puszczy Kozienickiej. Zwiedzający będą mogli już w czerwcu zobaczyć ekspozycję prezentującą ludowe narzędzia i sposoby połowu ryb, a także preparaty / zdjęcia / rysunki ryb występujących w Wiśle.

  Konkurs w bibliotece  Z kolei Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice ogłosiła konkurs rękodzieła artystycznego dla lokalnych twórców pod nazwą "... płynie Wisła płynie...". Uczestnicy - amatorzy mogą zgłaszać swoje prace do końca kwietnia. Organizatorzy pozwalają na dowolną interpretację tematu pod względem techniki. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie biblioteki TUTAJ.

  Wiadomo już, że w gminie Kozienice będą kolejne wydarzenia związane z Rokiem Wisły, ale szczegóły poznamy dopiero wkrótce.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy:

  Wideo