Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu wystąpią Kawalerowie Błotni, Bart Pałyga i soliści z Białorusi

Barbara Koś
archiwum
Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 28 listopada, o godzinie 18 na koncert "Znaki".

Wystąpi zespół Kawalerowie Błotni w składzie: Jerzy Kornowicz - fortepian, Krzysztof Knittel - instrumenty elektroniczne, Ryszard Latecki- trąbka, Tadeusz Sudnik,– groovebox i Tadeusz Wielecki- kontrabas, z gościnnym udziałem Barta Pałygi i muzyków białoruskich: Nasty Niakrasavej - śpiew i Ewgienija Barysznikova - dudy.

"Znaki" to koncert muzyki współczesnej przygotowany z okazji Roku Kolberga inspirowany twórczością polskich, legendarnych, wiejskich muzykantów. Dźwiękowe cytaty - nagrania wspomnianych muzykantów, stanowią kanwę - punkt wyjścia i inspirację - dla zespołowej improwizacji współczesnych muzyków. To hołd złożony wiejskim muzykantom oraz pozostawionej przez nich muzycznej tradycji. Spotykają się dwa światy, świat tradycji i współczesności.

Bart Pałyga to wiolonczelista, multiinstrumentalista i improwizator. Specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Jest prekursorem użycia technik śpiewu alikwotowego w muzyce współczesnej, folkowej i rozrywkowej w Polsce. Od lat współpracuje z Marią Pomianowską (Zespół Polski, Arcus Poloniae), współtworzy zespoły Yerba Mater, Masala, Village Kollektiv i in.

Grupa Kawalerowie błotni powstała w 2001 roku z inicjatywy Jerzego Kornowicza. Status "kawalera" nie odnosi się przy tym do stanu cywilnego - jak tłumaczą muzycy, lecz do szarży i przynależności (jak Kawalerowie Maltańscy czy kawalerzyści). Od 2003 działa w stałym składzie złożonym z 6 stałych członków i wielu innych wykonawców gościnnych, z którymi czasami tworzy rozbudowane grupy. Grali, jak sami wyliczają, już z blisko 50 muzykami – solistami z wielu krajów świata oraz z kilkoma innymi zespołami, w tym orkiestrowymi.

Grupa należy do najbardziej aktywnych zespołów intuicyjnych w Polsce i Europie Środkowej. Działalność Kawalerów łączy tradycję ową intuicyjność z tradycją free-jazzową i komponowaniem. Dlatego w grupie spotykają się specjaliści od kształtowania przestrzeni muzycznej: grający kompozytorzy, improwizatorzy i inni trudni do zakwalifikowania gatunkowego muzycy, których nazywają alternatywnymi.

Występują w Polsce i wielu krajach Europy. W miejscach nietypowych (łąki i lasy, brzeg Wisły, Plac Zamkowy w Warszawie), jak i salach koncertowych i festiwalach takich jak: „Warszawska Jesień”, „Chopin i jego Europa”, „Musica Polonica Nova”, „Ad Libitum”, „Kody”, w ostatnich latach koncerty w Moskwie, Berlinie, Mińsku, czy Brukseli.
Członkowie Grupy od roku 2004 prowadzą coroczny Ogólnopolski Skup Dźwięków Nowych i Używanych – warsztaty dla entuzjastów improwizacji i komponowania na żywo.

Ceny biletów:15 i 13 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie