MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurpiowski występ w wareckim muzeum

Antoni Sokołowski
Apolonia Nowak, wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego “Ars Nova”, zaśpiewała w muzeum w Warce.
Apolonia Nowak, wraz z Zespołem Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego “Ars Nova”, zaśpiewała w muzeum w Warce. Archiwum
Apolonia Nowak, śpiewaczka kurpiowska, swym głosem zauroczyła publiczność na koncercie.

W piątek, w muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego odbył się koncert Apolonii Nowak i zespołu muzyki dawnej Ars Nova, z okazji 50-lecia pracy twórczej tej wspaniałej śpiewaczki kurpiowskiej.

Koncert zorganizowało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Specjalny list do Jubilatki wystosował Piotr Szprendałowicz - Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. List odczytał Janusz Różycki, starosta grójecki.

UROK FOLKLORU

Śpiewaczka Apolonia Nowak jest jedną z najbardziej wybitnych artystek w gronie artystów ludowych regionu Kurpi Zielonych. Jest utalentowaną śpiewaczką, obdarzoną potężnym i czystym głosem. Śpiewaniem zajmowała się od wczesnej młodości. W zespole “Kurpianka" w Kadzidle, z którym występowała na licznych imprezach folklorystycznych w całej Europie. Pani Apolonia śpiewa w gwarze kurpiowskiej pieśni przekazywane od wieków z ust do ust. I choć ulegają ciągłym zmianom, ich korzenie sięgają niejednokrotnie wiele setek lat wstecz. Powstał też film telewizyjny “Panny smutne" w reżyserii Mariusza Grzegorzka, inspirowany pieśniami Apolonii Nowak.

Koncert zgromadził dużą publiczność. Wśród gości obecni byli także: Marian Górski, wicestarosta Grójecki, Tadeusz Kulawik z Zarządu Powiatu. Zespół Ars Nova - poza towarzyszeniem Apolonii Nowak wykonał także przykłady dawnych tańców renesansowych z Tabulatury Jana z Lublina i Tabulatury Gdańskiej, a także zaprezentował publiczności dawne instrumenty takie jak: fidel, viola da gamba, flety proste, cynki.

WYCINANKI W MUZEACH

Apolonia Nowak, to także kurpiowska wycinankarka. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i dużą indywidualnością w zakresie wzornictwa. Rozpropagowała zupełnie nową odmianę wycinanki kurpiowskiej. W dużych formatach wycinanek okrągłych, tak zwanych “gwiazdach", środkowe pola wypełnia wycinankami figuralnymi, ażurowymi przedstawiającymi różnorodne sceny biblijne, wizerunki świętych, postaci historycznych. Jej cykl pasyjny był kilkakrotnie eksponowany na wystawach “Biblia w sztuce ludowej". Obok wycinanek wykonuje palmy, pisanki, kwiaty, bukiety, kierce. Jej wycinanki, kwiaty z bibuły i z piór, pisanki skrobane zdobią wiele muzeów i słynną kolekcję papieską.

Koncert Apolonii Nowak w Warce zakończył się wspólnym śpiewaniem - " W kadzidlańskim boru".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie