Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Wierzbica uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolność; odsłonięto Pomnik Czynu Niepodległościowego. Zobaczcie zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Wierzbicy został odsłonięty w niedzielę Pomnik Czynu Niepodległościowego.
W Wierzbicy został odsłonięty w niedzielę Pomnik Czynu Niepodległościowego. Antoni Sokołowski
Z udziałem wiceministra MON Wojciecha Skurkiewicza, posłów Ziemi Radomskiej, samorządowców i mieszkańców Wierzbicy został odsłonięty w niedziele Pomnik Czynu Niepodległościowego. Pomnik jest symbolem walk o wolność i uhonorowaniem bohaterstwa mieszkańców, a także uczczeniem rocznicy uzyskania niepodległości Polski.

Pomnik Czynu Niepodległościowego odsłonięty w Wierzbicy

Od mszy świętej o godzinie 12.00, w niedzielę, 23 kwietnia rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia i poświecenia „Pomnika Czynu Niepodległościowego” w Wierzbicy. W wydarzeniu wziął udział między innymi wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłowie: Anna Kwiecień i Andrzej Kosztowniak, starosta radomski Waldemar Trelka, burmistrzowie, wójtowie, radni z powiatu i regionu radomskiego. Po nabożeństwie wszyscy przeszli na miejsce uroczystości.

Sam pomnik stanął centrum Wierzbicy na placu Jana Pawła II. Powstał dzięki społecznej inicjatywie mieszkańców gminy, którzy chcieli upamiętnić mieszkańców ziemi wierzbickiej walczących o wolność Ojczyzny.

Wójt Wierzbicy Zdzisław Dulias przypomniał w przemówieniu, że w 2018 roku Rada Gminy w 100-lecie odzyskania niepodległości przyjęła intencyjną uchwałę dotyczącą budowy pomnika. W uchwale napisano:

Rada Gminy w Wierzbicy składa hołd wielu pokoleniom Ziemi Wierzbickiej, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Wyrazem tego hołdu jest inicjatywa Rady Gminy budowy pomnika czynu niepodległościowego na historycznym rynku w Wierzbicy.

W 2021 roku ukonstytuował się sześcioosobowy Społeczny Komitet Budowy Pomnika Czynu Niepodległościowego, który podjął działania mające na celu realizację zadania. Po akceptacji przedsięwzięcia przez wójta rozpoczęto rozprowadzanie cegiełek wśród mieszkańców, aby można było opracować projekt. Kolejnym etapem było przygotowanie wniosku do Ministerstwa Obrony Narodowej o dofinansowanie przedsięwzięcia. Rok temu minister Wojciech Skurkiewicz podpisał decyzję przyznającą dotację dla Gminy Wierzbica na wybudowanie Pomnika Czynu Niepodległościowego.

- Usytuowanie pomnika w centralnym miejscu Wierzbicy jest wyrazem wdzięczności wszystkim patriotycznym postawom mieszkańców Ziemi Wierzbickiej – dodał wójt Zdzisław Dulias.

Koszt pomnika wyniósł 103 000 złotych, z czego dotacja MON. to 81 000 złotych, a darowizny mieszkańców i firm - 12 600 zł, brakująca kwota 9 400 złotych uzupełniona została z budżetu gminy Wierzbica.

Usytuowanie pomnika ustalono na Placu Jana Pawła II, w centrum Wierzbicy, w niedalekiej odległości od kościoła, gdzie na ogół mszą świętą rozpoczynają się wszelkie uroczystości patriotyczne. W tym miejscu krzyżują się też główne drogi w czterech kierunkach: Radom, Iłża, Starachowice, Szydłowiec.

Pomnik poświęcony jest nie jednemu konkretnemu wydarzeniu historycznemu, a jest wyrazem wdzięczności wszystkim tym, którzy poprzez walkę zbrojną i działalność cywilną przyczyniali się do niepodległości i utrzymania tożsamości narodowej. Teraz będzie miejscem, gdzie podczas uroczystości patriotycznych w centralnym miejscu można będzie składać wiązanki i przypominać młodzieży o tym, że „wolność została człowiekowi dana i zadana”.

Minister Wojciech Skurkiewicz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Zauważył, że pomnik jest wyrazem szacunku dla wielu pokoleń, które walczyły o wolność rodzimej ziemi i całej Ojczyzny.

Po przemówieniach Ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego Opactwa Cystersów, poświęcił pomnik.

Pomnik ma kształt zmniejszających się trzech prostopadłościanów. Górny zakończony jest zwieńczeniem, na którym znajduje się orzeł z rozłożonymi skrzydłami, wyrzeźbiony z piaskowca. Wysokość prostopadłościanów to 3,5 metra i orzeł około 0,5 metra.

Część budowlana jest wykonana z żelbetonu, która jest obłożona polerowanym szwedzkim granitem. W granicie wygrawerowane są napisy z trzech stron. Na ścianie frontowej, pod orłem w części górnej jest ułożony lekko na ukos krzyż, a pod nim napis z pieśni spod Monte Cassino „Wolność krzyżami się mierzy”.

Na środkowym prostopadłościanie widnieje napis – tytuł pomnika „Pomnik czynu niepodległościowego” i pod nim napis „Wierzbica 2022”. W dolnej części jest napis „Pamięci mieszkańców Ziemi Wierzbickiej walczących o wolność, niepodległość i utrzymanie tożsamości narodowej naszej ojczyzny”.

Po lewej stronie są następujące napisy. U góry cytat z wiersza Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Niżej napis „Pamięci bohaterów poległych w walkach w rejonie Wierzbicy podczas powstania listopadowego 1831 r.” W dolnej części napis „Pamięci bohaterów poległych w walkach w rejonie Wierzbicy podczas powstania styczniowego 1863 r.”

Na stronie prawej są wygrawerowane napisy od góry: cytat z Jana Pawła II „Wolność jest człowiekowi dana i zadana – to brzmi dla każdego jak dar i zobowiązanie”. Poniżej napis: „Pamięci żołnierzy Legionu Puławskiego poległych w walkach o niepodległość ojczyzny w rejonie Wierzbicy w 1915 r.”

W dolnej części napis: „W hołdzie mieszkańcom ziemi wierzbickiej walczącym i poległym w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Pomnik jest oświetlony lampami LED umieszczonymi w płycie pomnika, otoczony parkową zielenią.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie