Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz pierogów zdradza w czym tkwi tajemnica ich dobrego smaku

Redakcja
Rozmowa z Mariuszem Orłowskim, który specjalizuje się w produkcji pierogów.
Mariusz Orłowski. Ma 40 lat. Radomianin od urodzenia. Choć z zawodu jest budowlańcem, to zajął się gastronomią. Jest właścicielem firmy „Smakosz”, produkującej między innymi pierogi. Żonaty, z żoną Agnieszką mają dwoje dzieci. Lubi gotowanie i piłkę nożną.

Mariusz Orłowski. Ma 40 lat. Radomianin od urodzenia. Choć z zawodu jest budowlańcem, to zajął się gastronomią. Jest właścicielem firmy "Smakosz", produkującej między innymi pierogi. Żonaty, z żoną Agnieszką mają dwoje dzieci. Lubi gotowanie i piłkę nożną.

Antoni Sokołowski: * Jakie pierogi są najsmaczniejsze?

Mariusz Orłowski: - To zależy, co kto lubi. Oczywiście - są różne gusta, różne smaki i każdy może przygotować takie pierogi, jakie chce. Ponieważ rozmawiamy przed świętami i czeka nas wigilia, to oczywiście w tym kontekście najlepsze są pierogi z kapustą i grzybami.

* Co decyduje o smaku pierogów? Może farsz?

- Nie tylko. Farsz jest oczywiście ważny, ale przecież ciasto też musi być odpowiednie. Jeśli będziemy mieli grube, twarde ciasto, to pierogi nie będą nam smakować. Musimy mieć cienkie, delikatne ciasto, które nie rozpadnie się podczas gotowania. Akurat my takie robimy, a sposób przygotowania tego ciasta jest już pewną tajemnicą kulinarną.

* Jakie grzyby potrzebne są do przygotowania farszu?

- My przygotowujemy farsz z suszonych podgrzybków i prawdziwków. Można też wykorzystać pieczarki. Bardzo dobre pierogi są i sama kapustą i z kapustą z pieczarkami. Na pewno te pierożki można zaserwować w wigilię.

* Czy mogą być pierogi z serem lub na słodko?

- W grudniu wstrzymujemy się z produkcją pierogów z serem, czy innymi nadzieniami. Można oczywiście robić pierogi z serem, ale i tak największym wzięciem cieszą się te z kapustą i grzybami.

* Jakie pierogi są lepsze: smażone, czy gotowane?

- Każde pierogi można i smażyć i gotować. Są przecież smakosze tylko gotowanych, lub wyłącznie smażonych pierogów. Trzeba pamiętać, że przy gotowanych pierogach przyda się nam okrasa. Na wigilię pasowałoby przygotować ją na oleju rzepakowym. Podsmażamy cebulkę na oleju na złoty kolor i tym polewamy pierogi.

* Czym różnią się pierogi od uszek?

- Uszka są mniejsze od pierogów. Mogą być nadziewane tym samym farszem, ale są raczej dodawane do barszczu. Mamy wtedy smaczny wigilijny barszcz z uszkami.

* Czy pan sam przygotowuje pierogi na swoją wigilię?

- O nie! Pracy mam tak dużo, że samą wieczerzą zajmują się nasze mamy. Ja jestem wtedy w firmie i staramy się przygotować dla innych pierogi, by im nie zabrakło ich i na wigilię i na święta. Dodam, że bardzo lubię gotować i przygotowywanie potraw jest dla mnie ciekawym doświadczeniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie