Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Zespołu Szkół numer 1 w Przysusze sprzątała cmentarz żydowski. Licealiści uporządkowali to miejsce

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Uczniowie z Zespołu Szkół numer 1 w Przysusze porządkowali miejscowy kirkut.
Uczniowie z Zespołu Szkół numer 1 w Przysusze porządkowali miejscowy kirkut. Zespół Szkół numer 1 w Przysusze
Uczniowie Zespołu Szkół numer 1 imienia Jana Pawła II w Przysusze wzięli udział w akcji sprzątania cmentarza żydowskiego w Przysusze. Była to część szerszego projektu realizowanego we współpracy z naukowcami Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz wolontariuszami z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy, Białorusi i USA.

Licealiści uporządkowali cmentarz żydowski w Przysusze

Cmentarz żydowski w Przysusze został założony około 1745 roku. Ulokowano go wówczas poza zwartą zabudową miejską, obecnie jest to zbieg ulic Cmentarnej i Wiejskiej. W czasie okupacji Niemcy dokonali dewastacji cmentarza. Zniszczyli ogrodzenie, użyli macew między innymi do budowy muru przy posterunku żandarmerii oraz budynku na zapleczu Straży Pożarnej. Po wojnie cmentarz niszczał i porastał roślinnością. Przez lata cmentarz popadał w zapomnienie, roślinność przykryła pozostałości macew.

Prace przy porządkowaniu cmentarza zostały poprzedzone wykładem w Domu Kultury w Przysusze o historii Żydów w Przysusze, który poprowadziła doktor Agnieszka Wójcicka-Zarychta z Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze. Licealiści obejrzeli również wystawę „Byliśmy sąsiadami” w Domu Kultury. Prezentację zorganizowało Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W przedsięwzięcie zaangażowane były również stowarzyszenia Jewish Przysucha oraz The Matzevah Foundation Inc.

Młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół numer 1 im. Jana Pawła II w Przysusze mogła wziąć udział w wydarzeniu, które można określić spotkaniem ponad podziałami. W pracach na cmentarzu brał udział arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś, który później modlił się wspólnie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem podczas oficjalnego odsłonięcia oznakowania nekropolii.

- Żywa lekcja lokalnej historii, połączona z możliwością rozmowy w języku angielskim, a także wspólna praca z archeologami z Uniwersytetu Szczecińskiego przy oznaczeniu zbiorowej mogiły z pewnością pozostaną na długo w pamięci młodzieży, zaś szacunek do odmienności będzie standardem w codziennym życiu – mówią Marcin Chrobak, Tomasz Zychla, nauczyciele Zespołu Szkół numer 1 imienia Jana Pawła II w Przysusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie