Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu opublikowało wspomnienia powstańca. "Pierwszy ślub spełniłem, resztę jak Bóg da"

Barbara Koś
Barbara Koś
Powitał zebranych Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, podkreślając znaczenie nowej publikacji muzeum.
Powitał zebranych Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, podkreślając znaczenie nowej publikacji muzeum. Muzeum Malczewskiego Facebook
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego zaprosiło w poniedziałek, 18 grudnia, do Apteki Kultury na prezentację publikowanych po raz pierwszy wspomnień powstańca styczniowego Józefa Wojdackiego (1841-1927) zatytułowane „Pierwszy ślub spełniłem, resztę jak Bóg da. Wspomnienia powstańca styczniowego”. Publikacja ukazała się w związku z obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego opublikowało wspomnienia powstańca styczniowego

Powitał zebranych Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, podkreślając znaczenie nowej publikacji muzeum
edytowanej w 160 rocznicę ważnego zrywu w dziejach Polski - Powstania Styczniowego.

Ta książka ma nie tylko oddać cześć ludziom poległym w bitwach, ale także pokazać fragment historii Ziemi Radomskiej

- mówił dyrektor Ruszczyk.

Wydawnictwo powstało z inicjatywy Adama Duszyka, historyka i regionalisty, zastępcy dyrektora.

To prezent od muzeum w 160 rocznicę Powstania. Zawdzięczamy to przede wszystkim pozyskanym pieniądzom na edycję od Samorządu Mazowsza i naszym pracownikom: Krzysztofowi Skarżyckiemu i jego żonie Agnieszce Lewandowskiej, którzy przez rok odczytywali 300 stronicowy rękopis wspomnień Józefa Wojdackiego

- mówił dyrektor Ruszczyk.

Pomógł też prezes Banku Spółdzielczego w Jedlińsku, Krzysztof Sadurski, który zakupił dla muzeum drzeworyty tego okresu. - Od dziecka chodziłem do radomskiego muzeum, a mój pradziadek był powstańcem - zaznaczył prezes Sadurski, który jest też w Radzie Muzeum.

O publikacji opowiedział Krzysztof Skarżycki - kierownik Działu Historii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i autor opracowania pamiętnika.

Rękopis wspomnień znajdował się w rękach rodziny. Do zbiorów Muzeum przekazał go w 2013 roku jako depozyt, prawnuk autora Krzysztof Piotr Wojdacki. Wspomnienia obejmują lata 1860-1873. Józef Wojdacki radomianin, był uczestnikiem kampanii Mariana Langiewicza, oficerem w oddziale powstańczym Dionizego Czachowskiego naczelnika wojennego województwa sandomierskiego.

7 października 1916 roku doprowadził do założenia w Radomiu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania 1863 Roku i był jego prezesem aż do swojej śmierci w 1927 roku. Dodatkową atrakcją spotkania w Aptece była prezentacja rycin, które trafiły do Muzeum i dotyczą Powstania Styczniowego.

17 rycin przedstawia wydarzenia z okresu powstania styczniowego. Ryciny wykonane w technice drzeworytu sztorcowego, ukazywały się w prasie francuskiej w latach 1863-1864. Niektóre z nich ukazywały się na pierwszej stronie, co było dowodem żywego zainteresowania opinii francuskiej wydarzeniami w Królestwie Polskim objętym powstaniem przeciwko zaborcy.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu. Tylko z powodu choroby nie dojechał prawnuk Józefa Wojdackiego - Krzysztof Piotr Wojdacki, który pozostaje w stałym kontakcie z muzeum.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie