Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczycielka z Kozienic napisała terapeutyczną bajkę dla dzieci z cukrzycą. Chce żeby książka dotarła do wszystkich małych pacjentów

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Beata Smykiewicz-Różycka jest autorką bajek o Jeżyku Igiełce.
Beata Smykiewicz-Różycka jest autorką bajek o Jeżyku Igiełce. Archiwum prywatne
Beata Smykiewicz-Różycka, nauczycielka z kozienickiego liceum jest autorką drugiej już bajki terapeutycznej o Jeżyku Igiełce. Ma nadzieję, że książeczka pomoże wielu małym pacjentom.

Terapeutyczną bajkę dla dzieci z cukrzycą napisała nauczycielka z Kozienic

Beata Smykiewicz-Różycka jest dobrze znana w Kozienicach, zarówno jako nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego, jak i z wielu inicjatyw społecznych. Od wielu lat jest organizatorką akcji Ida Czerwcowa, związanej z profilaktyką raka piersi. Jest także prezesem Fundacji Energia – Działanie w Kozienicach, która podejmuje wiele inicjatyw prozdrowotnych.

Pani Beata opowiedziała nam jak doszło do powstania książki dla małych i większych dzieci cierpiących na cukrzycę oraz o projekcie jej wykorzystania w podnoszeniu świadomości na temat tej choroby.

- Bezpośrednią inspiracją do napisania drugiej części przygód „Jeżyka Igiełki” były moje obserwacje związane z pracą zawodową, która wykonuję. Uczę w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Jestem wychowawczynią klasy III, w której pod moją opieką jest uczennica z pompą insulinową. Z rozmów z Blanką i jej rodzicami dowiedziałam się o funkcjonowaniu dziewczyny najpierw w przedszkolu, a potem w szkole. W ciągu ostatnich dwóch lat do liceum trafiły kolejne dwie uczennice chorujące na cukrzycę, wspomagane przez pompy insulinowe - opowiada pani Beata.

- Dopełnieniem były wizyty w kozienickich i okolicznych przedszkolach, gdzie byłam zapraszana jako autorka „Jeżyka Igiełki”. Tam również zetknęłam się z dziećmi z pompą insulinową. Patrząc na jedno z nich, wiedziałam już, o czym napiszę kolejną część bajki. Mój Igiełka wraz z przyjaciółmi wyruszy na pomoc Lance, która z powodu wróżki Gapiuszki zapadnie w sen - dodaje autorka bajki.

Pani Beata od idei bardzo szybko przeszła do działania. I tak oto powstała książka pod tytułem „Jeżyk Igiełka, czyli co się wydarzyło za Wielkim Dębem". Ta metaforyczna historia poświęcona jest dzieciom chorującym na cukrzycę. Dedykowana jest również otaczającym je koleżankom i kolegom, co ma im pomóc w przełamaniu lęku przed pompą insulinową, w oswojeniu się z nią. Zawiera ona również bardzo konkretne wskazówki na wypadek zapadnięcia dziecka chorego na cukrzycę w śpiączkę hipoglikemiczną.

- Oczywiście sposób, w jaki piszę, dostosowany jest do percepcji dzieci. Dodatkowo bajka opatrzona jest komentarzem przeznaczonym dla rodziców oraz opiekunów i nauczycieli dzieci z cukrzycą. Książka, podobnie jak poprzednia, będzie miała swą wersję cyfrową - mówi pani Beata.

Zrealizowanie pomysłu autorki stało się możliwe dzięki Enei, która jest partnerem projektu non- profit pod nazwą „Matki matkom – dzieci dzieciom”, w ramach którego wydawana jest już druga bajka terapeutyczna. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez Fundację Energia – Działanie w Kozienicach, której pani Beata jest prezeską.

- Moim marzeniem jest, aby książka w jak największej ilości dotarła do polskich poradni diabetologicznych oraz oddziałów szpitalnych leczących dzieci chore na cukrzycę, aby trafiła do przedszkolaków i uczniów, aby sięgnęli po nią dorośli - zwierza się autorka.

Cukrzyca staje się chorobą społeczną w Polsce. Nie omija też dzieci, którym pani Beata bardzo chciałaby pomóc. W tym celu wykorzystuje wszelkie kanały dystrybucji: od książki drukowanej począwszy, przez wolny dostęp do tekstu pdf na stronie jezykigielka.pl, na animacji opublikowanej w Internecie skończywszy.

- Środki, które posiadamy nie są wystarczające na tak duże przedsięwzięcie. Dlatego też, wykorzystując social media, założymy zbiórkę, z której dochód w całości przeznaczymy na drukowanie bajki i rozesłanie jej wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzebna. Ponadto staramy się zainteresować przedsięwzięciem lokalnych przedsiębiorców, licząc na ich zaangażowanie. Niektórzy z nich już dokonali wpłat na konto fundacji, za co jestem ogromnie wdzięczna - wyjaśnia Beata Smykiewicz-Różycka

.

Dzięki zaangażowaniu mediów, środowiska lekarskiego, rodziców dzieci chorujących na cukrzycę oraz nauczycieli, zarys historii Igiełki i jego przyjaciół od pierwszych chwil jego istnienia staje się coraz bardziej znany szerokim kręgom dzieci. Pani Beata ma nadzieję, że wzbudzi ich zainteresowanie na tyle, że gdy projekt zostanie ukończony, jeżyk Igiełka stanie się przyjacielem wielu z nich.

Beata Smykiewicz-Różycka jest prezeską Zarządu Fundacji Energia-Działanie, która mieści się przy ulicy Maciejowickiej 4/2 w Kozienicach.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie